Zmorą większości przedsiębiorców jest fakt, iż nie wszystkie ponoszone wydatki związane z prowadzeniem firmy mogą oni odliczyć od podatku.
Taka sytuacja ma miejsce np. w przypadku zakupu gruntów wykorzystywanych stricte do celów firmowych a co za tym idzie nie ma także możliwości zaliczenia wydatków związanych z uzyskaniem prawa użytkowania wieczystego do kosztów uzyskania przychodu o czym mówią przepisy o podatku dochodowym osób fizycznych. Czytaj dalej »
Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas szczególny. Również dla przedsiębiorców, którzy podobnie jak osoby prywatne starają się zapewnić świąteczną atmosferę również w swoich firmach stosując rozmaite dekoracje, kupując bombki czy choinkę. Czytaj dalej »
W przypadku zakupu firmowego samochodu o niskiej wartości – poniżej 3500 zł – istnieją dwie możliwości: wprowadzenie go do ewidencji środków trwałych oraz poddanie go amortyzacji lub zaliczenie wydatków na zakup takiego auta bezpośrednio do kosztów firmy. Czytaj dalej »
Zwykle, aby przedsiębiorca mógł zaliczyć ponoszone przez siebie wydatki do kosztów uzyskania przychodów musi posiadać stosowny dokument stwierdzający fakt powstania tych kosztów tj. fakturę
Niektóre wydatki da się jednak udokumentować inną formą – chociażby poprzez potwierdzenie wykonania przelewu. Czytaj dalej »
Przedsiębiorca w czasie prowadzenia działalności gospodarczej ma prawo dokonywania odpisów amortyzacyjnych środków transportu będących jego własnością.
Może czynić to także gdy jest współwłaścicielem pojazdu – mówią o tym przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego – zawarcie małżeństwa powoduje powstanie współwłasności o ile nie została sporządzona rozdzielność majątkowa. Czytaj dalej »
Możliwość zwrotu uszkodzonego towaru jest prawem każdego klienta. Może on wówczas żądać jego naprawy, wymiany lub zwrotu zapłaconych pieniędzy. Dla sprzedawcy zwrot taki oznacza konieczność korekty w księdze przychodów i rozchodów. Czytaj dalej »
Niekiedy zdarza się sytuacja, że przedsiębiorca chce przekazać część samochodu będącego środkiem trwałym firmy w formie darowizny, np. członkowi rodziny. Jest to możliwe, ale wpływa na wartość auta jako środka trwałego. Czytaj dalej »
Prowadzenie działalności gospodarczej wymusza nie jako na przedsiębiorcach posiadanie firmowego samochodu – pojazdu bez którego prowadzone działalności będzie albo niemożliwe albo w znaczący sposób utrudnione. Czytaj dalej »
Możliwość jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od samochodu zakupionego przez tzw. małego podatnika to duża korzyść dla tego typu przedsiębiorców. Niestety, nie dotyczy ona samochodów osobowych, a jedynie ciężarowych lub towarowych. Czytaj dalej »
Przedsiębiorcy dokonujący inwestycji w budynkach, w których prowadzona jest przez nich działalność lecz usytuowanych na gruncie cudzym nie mają możliwości jednorazowego (w całości) ujęcia w kosztach uzyskania przychodów wydatków poniesionych z tego tytułu. Czytaj dalej »