Przychody z dzierżawy społecznym agencjom najmu to całkowicie nowe rozwiązanie, jakie wpływa na zmiany w zakresie podatku dochodowego. Społeczne agencje najmu to instytucje, jakie zostały wskazane z ustawach o formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Czytaj dalej »
Po wejściu w życie Polskiego Ładu doszło do wielu znaczących zmian dotyczących podatków. Jedną z nowości, które zostały wprowadzone, w życie jest PIT-2. Nie każdy jednak więc, co to jest i z czym to tak naprawdę się je. Czytaj dalej »
Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają możliwość wyboru rodzaju opodatkowania. Muszą zdecydować, czy chcą rozliczać się na zasadach ogólnych, czy może przy pomocy podatku liniowego. Czytaj dalej »
PIT-2 to jeden z dokumentów, który wzbudza kontrowersje zarówno wśród pracowników, jak i pracodawców. Wiele osób nie do końca rozumie przepisy dotyczące tej deklaracji i wszelkich aspektów z nią związanych. Czytaj dalej »
W Polsce najem prywatny jest dość popularny. Każde udostępnienie nieruchomości lub innego składnika majątku w celu użytkowania przez inne osoby związane jest z opłaceniem podatku. Dotychczas można było odprowadzać podatek od najmu na zasadach ogólnych. Czytaj dalej »
W ostatnich miesiącach głośno o Nowym Polskim Ładzie – drastycznych zmianach w polskiej księgowości. Zmianie ulegnie wiele przepisów, sposobów odprowadzania podatków, a w tym także zasady leasingu. Czytaj dalej »
Działalność gospodarcza jest ściśle związana z obrotem gotówki. Dla praktycznie każdego przedsiębiorcy nie ma nic nadzwyczajnego w tym, że czasem konieczne jest pobranie określonej kwoty na pokrycie części kosztów związanych z wykonaniem usługi, czyli tzw. Czytaj dalej »
Z ryczałtu ewidencjonowanego każdego roku decyduje się korzystać coraz większe grono osób, które prowadzi swoją działalność gospodarczą. Ryczałt ewidencjonowany to z całą pewnością idealne rozwiązanie dla tych przedsiębiorców, którzy nie generują dużych kosztów związanych z prowadzeniem swojego przedsiębiorstwa. Czytaj dalej »
Jak obliczyć przekroczenie pierwszego progu podatkowego w 2022 r.?
Jaka kwota w 2022 r.?
Zmianie uległa kwota powodująca przekroczenie progu podatkowego. Do końca roku 2021 kwota ta wynosiła 85 528 zł. Czytaj dalej »
Czy każdy samochód kupiony „na firmę” powinien zostać ujęty w ewidencji środków trwałych? Logika podpowiadałaby, że tak, ale praktyka mówi odwrotnie. Definicja środków trwałych jest bardzo konkretna, a potencjalny „kandydat na środek trwały” musi spełnić szereg ważnych kryteriów. Czytaj dalej »