W Polsce najem prywatny jest dość popularny. Każde udostępnienie nieruchomości lub innego składnika majątku w celu użytkowania przez inne osoby związane jest z opłaceniem podatku. Dotychczas można było odprowadzać podatek od najmu na zasadach ogólnych. Czytaj dalej »
W ostatnich miesiącach głośno o Nowym Polskim Ładzie – drastycznych zmianach w polskiej księgowości. Zmianie ulegnie wiele przepisów, sposobów odprowadzania podatków, a w tym także zasady leasingu. Czytaj dalej »
Działalność gospodarcza jest ściśle związana z obrotem gotówki. Dla praktycznie każdego przedsiębiorcy nie ma nic nadzwyczajnego w tym, że czasem konieczne jest pobranie określonej kwoty na pokrycie części kosztów związanych z wykonaniem usługi, czyli tzw. Czytaj dalej »
Z ryczałtu ewidencjonowanego każdego roku decyduje się korzystać coraz większe grono osób, które prowadzi swoją działalność gospodarczą. Ryczałt ewidencjonowany to z całą pewnością idealne rozwiązanie dla tych przedsiębiorców, którzy nie generują dużych kosztów związanych z prowadzeniem swojego przedsiębiorstwa. Czytaj dalej »
Jak obliczyć przekroczenie pierwszego progu podatkowego w 2022 r.?
Jaka kwota w 2022 r.?
Zmianie uległa kwota powodująca przekroczenie progu podatkowego. Do końca roku 2021 kwota ta wynosiła 85 528 zł. Czytaj dalej »
Czy każdy samochód kupiony „na firmę” powinien zostać ujęty w ewidencji środków trwałych? Logika podpowiadałaby, że tak, ale praktyka mówi odwrotnie. Definicja środków trwałych jest bardzo konkretna, a potencjalny „kandydat na środek trwały” musi spełnić szereg ważnych kryteriów. Czytaj dalej »
Od 1 lipca 2020 roku weszły w życie przepisy, które zwolniły z PCC transakcje kryptowalutowe bezterminowo. Warto jednak dowiedzieć się, jak ta sprawa wyglądała wcześniej i czego dotyczyła. Czym są kryptowaluty? Jaki związek ma z nimi podatek PCC? Co mówią przepisy prawne? O czym należy pamiętać?
Kryptowaluty - czym są?
Najprościej rzecz ujmując, kryptowaluty są elektronicznymi walutami, które nie posiadają fizycznej formy. Czytaj dalej »
Podatki to obowiązkowe świadczenia pieniężne pobierane przez związek publicznoprawny bez konkretnego, bezpośredniego świadczenia wzajemnego. Fundusze zebrane z podatków przeznaczane są na realizację zadań publicznych. Czytaj dalej »
O zwrot podatku od towarów i usług można się ubiegać wyłącznie wtedy, gdy na złożonej deklaracji wystąpi nadwyżka podatku naliczonego nad należnym. Podatek naliczony to rodzaj podatku VAT, który występuje w momencie zakupu towaru lub usługi. Czytaj dalej »
Sprzedaż internetowa staje się coraz bardziej popularna. Jej zakres obejmuje różnorodne produkty, w tym także produkty cyfrowe, takie jak np. zdjęcia. Taka sprzedaż biznesowa jest kwalifikowana jako usługi elektroniczne i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Czytaj dalej »