Czy firma musi mieć siedzibę?
Do niedawna, rejestrując działalność gospodarczą w treści formularza rejestrowego musieliśmy wskazać stały adres prowadzenia działalności gospodarczej, zwany powszechnie także siedzibą firmy. Czytaj dalej »
Do niedawna, rejestrując działalność gospodarczą w treści formularza rejestrowego musieliśmy wskazać stały adres prowadzenia działalności gospodarczej, zwany powszechnie także siedzibą firmy. Czytaj dalej »
Wiele osób, które zakłada firmę posiada już samochód. Może to być samochód osobowy lub dostawczy, jednak kiedy został kupiony prywatnie jego właściciel może zadawać sobie pytanie: czy można wykorzystać go do celów firmowych? Okazuje się, że jeśli samochód prywatny będzie używany tylko w celach firmowych, to przedsiębiorca ma prawo wprowadzić go jako środek trwały do ewidencji środków trwałych i tym samym może od jego wartości początkowej zacząć dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Czytaj dalej »
Wypłata jest często czymś, na co wszyscy czekają. Jako pracownicy cieszymy się, że po całym miesiącu ciężkiej pracy dostajemy na konto zarobione pieniądze. Osoby rozpoczynające przygodę z księgowością mogą mieć jednak wątpliwości co do tego, w jaki sposób i w oparciu o co należy zadekretować wynagrodzenia pracownika. Czytaj dalej »
Stosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów w świetle polskiego prawa podatkowego regulowane jest Ustawą o podatku dochodowym i od osób fizycznych (updof), a pełną definicję znajdziemy tej sytuacji podatkowej znajdziemy w art. Czytaj dalej »
Koniec roku zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim – zmiany w podatkach oraz rozliczaniu kosztów przy transakcjach powyżej 15 000 zł brutto. Co to oznacza w praktyce? Jak te zmiany wpłyną na sytuację przedsiębiorców w 2020 roku? O tym wszystkim w dzisiejszym artykule. Czytaj dalej »
Jaki rodzaj podróży można wliczyć w koszty prowadzenia działalności gospodarczej? To pytanie często zadają sobie osoby prowadzące własny biznes. Wszakże od prawidłowego zaksięgowania kosztów prowadzenia działalności zależeć będzie ile pieniędzy zostanie w naszej kieszeni. Czytaj dalej »
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej pociąga ze sobą bardzo często konieczność stałego korzystania z samochodu osobowego. Dla większości przedsiębiorców leasing były w tym konkretnym przypadku ciekawym oraz atrakcyjnym - z punktu widzenia stricte ekonomicznego - rozwiązaniem. Czytaj dalej »
Prowadzenie dokumentacji rozliczeniowej wymaga od przedsiębiorcy niejednokrotnie sporego rozeznania w kwestiach podatkowych. Błąd może mieć poważne skutki, dlatego dobrze jest upewnić się, że posiadamy odpowiednie informacje. Czytaj dalej »
Rzetelne prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów jest kwestią kluczową jeśli chodzi o dokumentację rozliczeniową. Ma ona bezpośredni wpływ na nasze deklaracje składane w Urzędzie Skarbowym, a także na to, jaki będziemy mieli pogląd na aktualną sytuację finansową panującą w naszej firmie. Czytaj dalej »
Każdy, kto wykorzystuje w swojej firmie prywatny samochód zobowiązany jest do prowadzenia szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu. Trzeba wiedzieć na jej temat kilka rzeczy, by skutecznie obronić się podczas ewentualnych kontroli ze strony uprawnionych urzędów. Czytaj dalej »