Jak zaksięgować leasing samochodu?

Kategoria:Koszty | |
Program do faktur
Leasing pojazdu jest to nic innego, jak ścisłe połączenie dzierżawy oraz kredytu. Otóż, w taki przypadku podmiot leasingowy na podstawie sporządzonej umowy leasingu zobowiązuje się oddać samochód do użytkowania innemu podmiotowi przez określony czas. z kolei podmiot, który użytkuje taki pojazd zobowiązuje się do płacenia co miesiąc ustalonej kwoty raty leasingowej.

Taka forma umowy jest bardzo chętnie stosowana przez szerokie grono przedsiębiorców, ponieważ wiąże się z tym wiele wymiernych korzyści. Można tutaj zaliczyć przede wszystkim to, że nowy samochód można nabyć niskim kosztem, a dodatkowo istnieje możliwość jego wykupienia, gdy umowa leasingu będzie dobiegała końca.

Jak zaksięgować leasing samochodu?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że od 2019 roku został wprowadzony limit 150 tysięcy złotych dla samochodów używanych oraz ciężarowych. Oczywiście chodzi tutaj o takie pojazdy, które są użytkowane na podstawie zawartej umowy leasingu. W sytuacji odnoszącej się do księgowania leasingu takiego samochodu trzeba powiedzieć, że wszelkie faktury odnoszące się do opłat leasingowych powinny być zaksięgowane w przez zakładkę "wydatki", a następnie przez zakładkę "leasing lub dzierżawa samochodu". W związku z tym trzeba pamiętać, iż podobny schemat odnosi się także do dzierżawy oraz najmu pojazdu.

Księgowanie faktury zaliczkowej za leasing samochodu

Jeżeli chodzi o fakturę zaliczkową za leasing samochodu to trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, że nie powinna taka zaliczka być podstawą do ujęcia wydatku w kosztach. Dzieje się tak w szczególności dlatego, ponieważ przepisy polskiego prawa jasno mówią, że sprzedawca, który jest upoważniony do otrzymania takiej zaliczki ma jednocześnie ustawowy obowiązek, aby odprowadzić do urzędu skarbowego podatek VAT. W związku z tym, że tak się dzieje to jednocześnie nie dochodzi do natychmiastowej konieczności ujęcia zaliczki w swoich przychodach. Dlatego też nabywca leasingowanego pojazdu nie jest upoważniony do księgowania wydatku w swoich kosztach uzyskania przychodu.

O tym warto pamiętać!

Każda kwota podatku VAT i niezależnie od swej wysokości trafi do tak zwanego Rejestru Podatku VAT (w tym przypadku chodzi o zakup samochodu). Otóż, należy pamiętać, że w przypadku zaksięgowania wydatku na fakturze VAT, kwota ta będzie ujęta w kwocie wydatku netto i zostanie powiększona o nieodliczoną część podatku VAT.

Podsumowanie

Najważniejsze kwestie powyższego artykułu:
  • Leasing pojazdu jest to nic innego, jak ścisłe połączenie dzierżawy oraz kredytu. Otóż, w taki przypadku podmiot leasingowy na podstawie sporządzonej umowy leasingu zobowiązuje się oddać samochód do użytkowania innemu podmiotowi przez określony czas.
  • W sytuacji odnoszącej się do księgowania leasingu takiego samochodu trzeba powiedzieć, że wszelkie faktury odnoszące się do opłat leasingowych powinny być zaksięgowane w przez zakładkę "wydatki", a następnie przez zakładkę "leasing lub dzierżawa samochodu".
  • Zaliczka być podstawą do ujęcia wydatku w kosztach. Dzieje się tak w szczególności dlatego, ponieważ przepisy polskiego prawa jasno mówią, że sprzedawca, który jest upoważniony do otrzymania takiej zaliczki ma jednocześnie ustawowy obowiązek, aby odprowadzić do urzędu skarbowego podatek VAT.
  • Każda kwota podatku VAT i niezależnie od swej wysokości trafi do tak zwanego Rejestru Podatku VAT (w tym przypadku chodzi o zakup samochodu).
  • Przed zawarciem umowy leasingu warto dowiedzieć się na jakich zasadach będzie możliwy ewentualny odkup pojazdu, gdy taka umowa leasingowa będzie się już kończyć.