Wielu polskich przedsiębiorców decyduje się na rozszerzenie działalności poza grancie kraju. Jest to związane z tym, że coraz łatwiejsze staje się znalezienie klientów w innych krajów UE.
Jednak należy pamiętać o tym, że taka współpraca wiąże się także z dodatkowymi obowiązkami. Czytaj dalej »
Jednolity plik kontrolny stawia na wiele struktur, które dają informacje organom skarbowym o różnych obszarach, prowadzonych przez podatników w działalności gospodarczej. Powstały one, aby uszczelnić system podatkowy w naszym kraju. Czytaj dalej »
Październik 2020 roku był momentem zmian w obowiązkach czynnych podatników VAT. Doprowadziło to do pojawienie się pliku JPK_V7, który był połączeniem pliku JPK_VAT i deklaracji VAT.
Dzisiaj skupimy się na tym, co znajduje się w części deklaracyjnej JPK. Czytaj dalej »
Każdy przedsiębiorca wcześniej czy później staje przed dylematem, czy numeru rejestracyjnego samochodu na fakturze jest konieczny.
Pojawia się pytanie: czy przysługuje prawo do odliczenia VAT w sytuacji, gdy na fakturze nie występuje podany numer? A może numer jest zawsze obowiązkowy? Jak to wygląda w praktyce i co o tym mówią przepisy?
Numer rejestracyjny samochodu na fakturze a odliczenia VAT. Czytaj dalej »
Fakturowanie online ma szerokie grono zwolenników. Okazuje się, że każda firma musi ewidencjonować sprzedać. Wystawianie zwykłych faktur bywa mozolnym zajęciem, dlatego warto postawić na intaxo. Czytaj dalej »
Wezwanie do zapłaty stanowi określony rodzaj pisma kierowany najczęściej przez jedną stronę (np. wierzyciela) do kontrahenta, który spóźnia się z terminem zapłaty. Podstawowym skutkiem jaki ma wywołać wezwanie do zapłaty jest, nakłonienie nierzetelnego kontrahenta do uregulowania zaległości w wyznaczonym w treści wezwania terminie. Czytaj dalej »
Z uwagi na to, że prosta spółka akcyjna zakładana jest bardzo często jako forma pozwalająca na testowanie określonego rodzaju biznesu, dość często ulega ona także rozwiązaniu. Najczęstszą przyczyną rozwiązania prostej spółki akcyjnej jest podjęcie decyzji o jej rozwiązaniu przez akcjonariuszy wchodzących w jej skład. Czytaj dalej »
Polski Nowy ład to wiele zmian. Nie wszystkie z nich przypadły do gustu zainteresowanym. Szczególną kontrowersję wzbudza reforma dotycząca kupna samochodu na firmę. Do tej pory najczęściej wybierany leasing nie jest już tak atrakcyjny dla przedsiębiorców, jak dawniej. Czytaj dalej »
Obowiązek przyjęcia przez sprzedawcę towarów i dostawców usług płatności w formie bezgotówkowej wynika z ustawy Prawo przedsiębiorców. Intencją ustawodawcy jest upowszechnienie płatności bezgotówkowych, a także jest to jeden ze sposobów uszczelnienia systemu podatkowego w Polsce. Czytaj dalej »
1 stycznia 2022 roku wchodzi w życie tzw. Polski Ład. Jedną z kluczowych zmian podatkowych to podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł. jak również podwyższenie progu podatkowego z 85 tys. zł do 120 tys. Czytaj dalej »