Wezwanie do zapłaty stanowi określony rodzaj pisma kierowany najczęściej przez jedną stronę (np. wierzyciela) do kontrahenta, który spóźnia się z terminem zapłaty. Podstawowym skutkiem jaki ma wywołać wezwanie do zapłaty jest, nakłonienie nierzetelnego kontrahenta do uregulowania zaległości w wyznaczonym w treści wezwania terminie. Czytaj dalej »
Z uwagi na to, że prosta spółka akcyjna zakładana jest bardzo często jako forma pozwalająca na testowanie określonego rodzaju biznesu, dość często ulega ona także rozwiązaniu. Najczęstszą przyczyną rozwiązania prostej spółki akcyjnej jest podjęcie decyzji o jej rozwiązaniu przez akcjonariuszy wchodzących w jej skład. Czytaj dalej »
Polski Nowy ład to wiele zmian. Nie wszystkie z nich przypadły do gustu zainteresowanym. Szczególną kontrowersję wzbudza reforma dotycząca kupna samochodu na firmę. Do tej pory najczęściej wybierany leasing nie jest już tak atrakcyjny dla przedsiębiorców, jak dawniej. Czytaj dalej »
Obowiązek przyjęcia przez sprzedawcę towarów i dostawców usług płatności w formie bezgotówkowej wynika z ustawy Prawo przedsiębiorców. Intencją ustawodawcy jest upowszechnienie płatności bezgotówkowych, a także jest to jeden ze sposobów uszczelnienia systemu podatkowego w Polsce. Czytaj dalej »
1 stycznia 2022 roku wchodzi w życie tzw. Polski Ład. Jedną z kluczowych zmian podatkowych to podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł. jak również podwyższenie progu podatkowego z 85 tys. zł do 120 tys. Czytaj dalej »
Niskie przychody ze sprzedaży mogą stanowić przesłankę do zwolnienia z obowiązku stosowania kasy fiskalnej. Myślisz o założeniu własnej działalności i zastanawia Cię to czy będziesz musiał zakupić kasę fiskalną? A może już prowadzisz działalność gospodarczą i chcesz sprawdzić czy słusznie korzystasz ze zwolnienia? W dzisiejszym artykule przybliżamy tematykę zwolnień z kasy fiskalnej. Czytaj dalej »
Podczas prowadzenia działalności gospodarczej – niezależnie od branży, w jakiej działa dane przedsiębiorstwo – należy stale liczyć się z ryzykiem poniesienia straty w danym okresie rozliczeniowym. Czytaj dalej »
Podatnicy na dzień rozpoczęcia działalności mają za zadanie sporządzić spis z natury oraz wpisać dane do księgi podatkowej. Okazuje się, że o takim spisie nie musimy zawiadamiać właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Czytaj dalej »
Od października 2020 roku wprowadzono obowiązek oznaczania niektórych transakcji dokonywanych przez przedsiębiorstwa za pomocą kodów GTU. Jedna z częstszych wątpliwości podatników dotyczy stosowania kodu GTU_13. Czytaj dalej »
Wśród osób związanych zawodowo z prowadzeniem spraw księgowych i podatkowych firm (czyli przedsiębiorców, specjalistów do spraw księgowości, doradców podatkowych itd.) panuje powszechne przekonanie, że do aktów prawnych, które są z jednej strony szczególnie skomplikowane, z drugiej zaś – bardzo często ulegają kolejnym modyfikacjom, należy przede wszystkim ustawa o podatku od towarów i usług, czyli ustawa o VAT. Czytaj dalej »