Gdy prowadzimy działalność gospodarczą, wystawianie faktur jest dla nas na porządku dziennym. Za dzień, w którym uzyskujemy przychód, jest uznamy ten, w którym wydajemy rzeczy, wykonujemy daną usługę w całości lub przynajmniej częściowo, zbywamy się prawa majątkowego. Czytaj dalej »
Prowadzenie własnego biznesu bardzo często wiąże się z wszelkiego rodzaju wyjazdami. Mogą być to wyjazdy krajowe lub zagraniczne. Jeśli przedsiębiorca porusza się samochodem, z dużym prawdopodobieństwem będzie musiał skorzystać z płatnej autostrady, i tym samym dokonać płatności podczas przejazdu przez bramki. Czytaj dalej »
W firmie także konieczny jest telefon. Z tego powodu przedsiębiorca chętnie korzysta z tego, by kupować telefon na raty. Polega to na tym, że kupuje telefon za „złotówkę”, a resztę kwoty spłaca w ramach swojego abonamentu każdego miesiąca. Czytaj dalej »
Wielu polskich przedsiębiorców decyduje się na rozszerzenie działalności poza grancie kraju. Jest to związane z tym, że coraz łatwiejsze staje się znalezienie klientów w innych krajów UE.
Jednak należy pamiętać o tym, że taka współpraca wiąże się także z dodatkowymi obowiązkami. Czytaj dalej »
W 2020 roku została wprowadzona nowa struktura pliku JPK, którą obecnie znamy pod nazwą JPK_V7. Miała ona zastąpić dotychczasowe deklaracje VAT oraz pliki JPK_VAT. Zmiany rozszerzyły się także na inne dokumenty, jak choćby faktury uproszczone. Czytaj dalej »
Jednolity plik kontrolny stawia na wiele struktur, które dają informacje organom skarbowym o różnych obszarach, prowadzonych przez podatników w działalności gospodarczej. Powstały one, aby uszczelnić system podatkowy w naszym kraju. Czytaj dalej »
Prowadzenie własnej firmy każdego dnia stawia nas przed licznymi dylematami. Jedną z ważniejszych kwestii jest wybór podatku - VAT lub ryczałt. Oba przypadki mają sporo korzyści, jak i też pewne niedogodności. Czytaj dalej »
Często zdarza się, że importujemy towary z Chin. W przypadku niektórych z nich nie ma potrzeby odprowadzania podatku VAT oraz cła. Wszystkie jednak powinny być zgłoszone do odprawy celnej.
Sprawdźmy zatem, kiedy import z Chin podlega podatkowi VAT i cła, a kiedy jest zwolniony, oraz przekonajmy, przy jakiego typu produktach nie obowiązuje w ogóle zwolnienie. Czytaj dalej »
Październik 2020 roku był momentem zmian w obowiązkach czynnych podatników VAT. Doprowadziło to do pojawienie się pliku JPK_V7, który był połączeniem pliku JPK_VAT i deklaracji VAT.
Dzisiaj skupimy się na tym, co znajduje się w części deklaracyjnej JPK. Czytaj dalej »
Przedsiębiorcy muszą przeważnie mierzyć się z wieloma problemami natury ekonomicznej. Rozliczanie transakcji do 450 zł z wykorzystaniem paragonów, faktury wystawiane do paragonów, ewidencjonowanie na kasie – to zaledwie kilka z nich. Czytaj dalej »