W 2022 roku obowiązują inne zasady dotyczące zwrotu podatku VAT. Główną zmianą są terminy. Od 1 stycznia 2022 o zwrot ten można ubiegać się znacznie szybciej? O czym powinny pamiętać osoby składające wniosek o zwrot podatku VAT w 2022 roku?
Jakie są terminy zwrotu podatku VAT w 2022 roku?
Wraz z dniem 1 stycznia 2022 roku został wprowadzony Polski Ład. Czytaj dalej »
Polska dołączając do UE, uzyskała wiele przywilejów. Również dla przedsiębiorcy pojawiło się wiele ułatwień. Jednym z nich jest WDT, czyli wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Czym jest WDT? Jakie dane musi zawierać faktura WDT? Kiedy można przedsiębiorca może policzyć stawkę VAT wynosząca 0 procent? Czy FV może być wystawiona w obcej walucie?
WDT, czyli co to takiego?
WDT oznacza eksport asortymentu z kraju, który należy do Europejskiej Wspólnoty, do obcego kraju, który również jest jej członkiem. Czytaj dalej »
Leasing pojazdu jest to nic innego, jak ścisłe połączenie dzierżawy oraz kredytu. Otóż, w taki przypadku podmiot leasingowy na podstawie sporządzonej umowy leasingu zobowiązuje się oddać samochód do użytkowania innemu podmiotowi przez określony czas. Czytaj dalej »
Faktura proforma to specjalny rodzaj faktury, która jest wystawiana, aby przedstawić swoją ofertę sprzedaży określonych towarów czy świadczenia wszelakich usług.
Nie jest to oficjalny dokument księgowy, ale bardzo dokument informacyjny. Czytaj dalej »
Jeśli do tej pory nie zdawaliście się dokładnie zorientować, czym jest umowa o dzieło i na czym polegają związane z nią zobowiązania, przygotowaliśmy dla was treść, która powinna stanowić dobre wprowadzeniem do tego byście się mogli lepiej zapoznać lepszego z tym dość obszernym, tematem. Czytaj dalej »
Wezwanie do zapłaty stanowi określony rodzaj pisma kierowany najczęściej przez jedną stronę (np. wierzyciela) do kontrahenta, który spóźnia się z terminem zapłaty. Podstawowym skutkiem jaki ma wywołać wezwanie do zapłaty jest, nakłonienie nierzetelnego kontrahenta do uregulowania zaległości w wyznaczonym w treści wezwania terminie. Czytaj dalej »
Niejednokrotnie w wielu przedsiębiorstwach dochodzi do sytuacji, że faktura za okres, za który został już zapłacony podatek oraz VAT dociera po tym terminie lub zostaje po upływie tego okresu odnaleziona. Czytaj dalej »
Przedsiębiorcy, którzy prowadzą opodatkowaną działalność, mają prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur, które dokumentują opłacenie różnego typu szkoleń. Często z organizacją szkoleń wiążą się także takie wydatki jak wyżywienie czy zakwaterowanie. Czytaj dalej »
Podatek VAT jest naliczany na każdym etapie obrotu aż do momentu, w którym towar lub usługa trafi do odbiorcy końcowego – konsumenta. Podczas całego cyklu, poszczególni przedsiębiorcy doliczają do wartości netto kwotę podatku należnego, jednocześnie w swoich rozliczeniach pomniejszają ją o kwotę podatku naliczonego którym zostali obciążeni przez swoich dostawców. Czytaj dalej »
Z uwagi na to, że prosta spółka akcyjna zakładana jest bardzo często jako forma pozwalająca na testowanie określonego rodzaju biznesu, dość często ulega ona także rozwiązaniu. Najczęstszą przyczyną rozwiązania prostej spółki akcyjnej jest podjęcie decyzji o jej rozwiązaniu przez akcjonariuszy wchodzących w jej skład. Czytaj dalej »