Musimy dokładnie określić swoje potrzeby i zwrócić uwagę na formę prowadzonej firmy. Jeśli postawimy na ryczałt, to rodzi kolejne wątpliwości co do wystawiania faktur. Czym cechują się faktury dla ryczałtowców? O czym warto wiedzieć? Czym jest ryczałt?
Ryczałt - wyjaśnienie pojęcia
Definicja jasno wskazuje, że ryczałt to kwota pieniężna o ustalonej wartości, którą płacimy za daną usługę. W ustawie znajdujemy informacje o ryczałcie ewidencjonowanym. To jedna z form opodatkowania, jaką można wybrać podczas zakładania działalności. Faktem jest, że ryczałt to odmiana dochodowego podatku, który jest całkiem inny, niż podatek VAT. Wraz z podatkiem liniowym, kartą podatkową i zasadami ogólnymi, ryczałt jest jedną z form opodatkowania. Pamiętajmy o tym, że nie każdy ma możliwość skorzystania z ryczałtu. Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym mówi o tym, że apteki, lombardy, wolne zawody, czy działalności polegające na zakupie i sprzedaży dewizowych wartości nie mogą skorzystać z ryczałtu.
W ryczałcie podstawą opodatkowania jest przychód. Ważne jest to, że podstawa nie jest pomniejszana o koszty uzyskania przychodu w danym czasie. Obowiązująca stawka jest zależna od formy prowadzonej działalności.
Faktura dla ryczałtowca
Ryczałtowiec powinien wystawiać faktury, przy czym jest to zależne od tego, czy świadczy usługi na rzecz innego podatnika VAT, osoby fizycznej, czy też jest czynnym podatnikiem VAT. Każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć, że VAT i ryczałt to odmienne pojęcia. Możliwe jest pozostawanie jednocześnie vatowcem i ryczałtowcem. Jak widać, faktury dla ryczałtowców są takimi samymi fakturami, jak dla innych firm.
Obowiązujące prawo wskazuje, że jeśli jesteśmy czynnymi podatnikami VAT i świadczymy usługi na rzecz innego podatnika VAT, mamy obowiązek wystawienia faktury dla ryczałtowców. Jest to tradycyjna faktura VAT. W sytuacji, gdy świadczymy usługi dla osoby prywatnej, wystawienie dokumentu nie jest obowiązkowe. Inaczej wygląda to wtedy, gdy klient zażąda faktury - wtedy musimy ją wystawić. Gdy ryczałtowiec nie jest czynnym podatnikiem VAT, wystawia fakturę bez VAT lub przy odbiorcach niebędących podatnikami VAT - rachunek Faktury dla ryczałtowców mają taką samą formę, jak przy przedsiębiorcach, którzy wybrali inne zasady opodatkowania.
Faktura elektroniczna
Możliwe jest wystawienie elektronicznej faktury, co znacznie zaoszczędzi nasz czas. E-faktury już od dłuższego czasu cieszą się sporym uznaniem wśród wielu firm. Co powinno znaleźć się w dokumencie? Najważniejsze dane to z pewnością:
- data wystawienia i numer kolejnego dokumentu
- dane nabywcy towaru, jego adres lub numer, dzięki któremu może zostać zidentyfikowany
- nazwa usługi lub towaru, miara, ilość i jednostkowa cena bez podatku
- data zakończenia dostawy lub wykonania usługi
- kwota obniżki, rabatu lub opustu
- wartość wykonanej usługi lub dostarczonego towaru bez kwoty podatku
- stawka podatku od towarów i usług
- suma wartości sprzedaży netto
- kwota podatku
- kwota ogółem