Każdego roku zmieniają się składki na Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jednak analitycy nie sądzili, że wzrost w 2022 roku będzie aż tak znaczący. Z racji skoku przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, także składki uległy zmianie
Czy jesteś ciekawy ile przedsiębiorca będzie musiał płacić co miesiąc? W jaki sposób są przeliczane podstawy na ubezpieczenia? Koniecznie zapoznaj się z twardymi danymi!
Jak naliczane są składki na ZUS, w tym składka zdrowotna. Czytaj dalej »
Jeżeli chodzi o zmiany, które zaszły w 2022 roku odnośnie składek ZUS członka zarządu to należy powiedzieć tutaj przede wszystkim to, że zobowiązane do zapłacenia takiej składki będą przede wszystkim osoby, które zostały do pełnienia takiej funkcji na podstawie aktu powołania i które z tytułu pełnienia takiej funkcji pobierają stosowne wynagrodzenie. Czytaj dalej »
Zatrudnianie emerytów w ramach umowy zlecenia jest bardzo częstą praktyką. O ile możliwość podjęcia współpracy z osobą, która posiada prawo do emerytury, nie ulega wątpliwości, o tyle problematyczne może być ustalenie wysokości składek ZUS. Czytaj dalej »
Urlop to najważniejszy przywilej, uprawnienie pracownicze. Pracodawca może go udzielić na złożony wniosek pracownika. Mimo to, wiele osób zastanawia się, czy zatrudniający może zmusić do wykorzystania takiego, rzeczonego urlopu. Czytaj dalej »
Nowy rok za pasem. Osoby, które często wykonują swoją pracę w oparciu o umowę zlecenie mogą jeszcze nie wiedzieć jaka będzie minimalna stawka od 2021 roku. Na obecną chwilę wiadomo tylko, że minimalna stawka na umowie zlecenie w przyszłym roku będzie wynosiła 18,30 zł. Czytaj dalej »
Skuteczność rozmowy kwalifikacyjnej zależy nie tylko od kandydata, ale również od rekrutera. Profesjonalnie przeprowadzony wywiad jest kluczem do sukcesu.
Jak przygotować się do rozmowy i w jaki sposób zapewnić jej prawidłowy przebieg? Poniżej kilka cennych wskazówek. Czytaj dalej »
Sytuacja na rynku pracy ostatnimi czasu zmienia się dosyć dynamicznie w związku z globalną pandemią koronawirusa. Na całym świecie w zastraszającym tempie rośną wskaźniki bezrobocia, ponieważ z powodu znacznego spowolnienia gospodarczego zatrudnieni tracą pracę z dnia na dzień. Czytaj dalej »
Działalność nierejestrowana niesie wiele korzyści, przede wszystkim dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z biznesem. Decydują się na nią sprzedawcy prowadzący drobny handel, freelancerzy oraz specjaliści, pragnący dorobić do standardowej umowy o pracę. Czytaj dalej »
Prawo przedsiębiorców to stosunkowo nowa ustawa, która weszła w życie w dniu 30 kwietnia 2019 r. w ramach pakietu aktów prawnych zwanego Konstytucją dla Biznesu. Zastąpiła obowiązującą wcześniej Ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Czytaj dalej »
Trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, która z dwóch form aktywności zawodowej jest korzystniejsza: praca na etacie czy samozatrudnienie. Chociaż stała posada gwarantuje stabilne wynagrodzenie, to praca na swój rachunek stwarza większe możliwości spełnienia zawodowego i nie wyznacza górnej granicy dochodów, jakie możemy osiągnąć. Czytaj dalej »