Składki ZUS w 2022 roku - ile będą wynosić?

Kategoria:ZUS | |
Program do faktur
Każdego roku zmieniają się składki na Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jednak analitycy nie sądzili, że wzrost w 2022 roku będzie aż tak znaczący. Z racji skoku przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, także składki uległy zmianie

Czy jesteś ciekawy ile przedsiębiorca będzie musiał płacić co miesiąc? W jaki sposób są przeliczane podstawy na ubezpieczenia? Koniecznie zapoznaj się z twardymi danymi!

Jak naliczane są składki na ZUS, w tym składka zdrowotna.

Do tej pory wszelkie składki na ZUS naliczało się w bardzo prosty sposób. Nowa wartość była płacona od lutego nowego roku, aż do stycznia kolejnego. Podstawą było miesięczne przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Przeliczano 75% tej kwoty, a następnie procentowo określano ile z niej przeznaczane jest na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne czy emerytalne. Sprawa nie wydaje się skomplikowana, prawda? Można jednak śmiało powiedzieć, że w myśli obecnych przepisów oraz Nowego Ładu, taki sposób naliczania przechodzi do lamusa. Od lutego wartość składek nie będzie stała, a miesięczne składki na Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie naliczany indywidualnie - od deklarowanego dochodu samego przedsiębiorcy. Czy to może znacząco wpłynąć na wysokość w/w składek? Zobaczmy.

Składki na ubezpieczenie zdrowotne będą naliczane procentowo i uzależnione także od sposobu opodatkowania (podatek liniowy czy skali). W IV kwartale 2021 roku przeciętne wynagrodzenie wynosiło 6221,04 zł, także prosta arytmetyka pokaże następujące sumy:
  • przy opodatkowaniu liniowym będzie to 4,9% podstawy - 228,62 zł (6221,04 zł x 75%) x 4,9%
  • przy opodatkowaniu skali będzie to 9% podstawy - 419,92 zł (6221,04 x 75%) x 9%
Jest to wyjątkowa sytuacja, która wcześniej nie miała miejsca. Przedsiębiorcy będą płacić inne składki na ubezpieczenie zdrowotne, w zależności od wybranego sposobu opodatkowania, wcześniej składki były takie same. Obecny przepis jest "przejściowy".

Wysokość składek społecznych

Są wyjątki, gdy przedsiębiorcy będą płacić wyłącznie składkę zdrowotną, stąd od jej analizy rozpoczęliśmy. Gdy poza prowadzeniem działalności, są również zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę, której pensja jest wyższa od stawki minimalnej w bieżącym roku. Jeżeli jednak osoba prowadząca działalność nie może skorzystać z tej "ulgi", będzie zobowiązany do opłacania także pozostałych składek społecznych. Ich podstawa to 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia na bieżący rok. W 2022 roku jest nią kwota 5922 zł, a tym samym 60% tej kwoty daje 3553,20 zł.

Warto też pamiętać, że przy opłacaniu składek, można rozróżnić dwie ulgi - do 6 miesięcy prowadzenia działalności oraz na kolejne 24 miesiące. Wówczas przedsiębiorca płaci składki od deklarowanej kwoty, która jednocześnie nie może spaść poniżej 30% minimalnego wynagrodzenia w roku bieżącym. W 2022 roku, ta kwota została ustalona na poziomie 3010 zł. Łatwo więc policzyć, że podstawą wymiaru dla osób korzystających z ulgi na ZUS będzie kwota nie niższa niż 903 zł.

Ile zatem wyniosą składki na ZUS (wraz ze zdrowotną) dla osób prowadzących działalność gospodarczą i rozliczającą się na zasadach ogólnych?
  • Pełen ZUS - 1544,15 zł (bez składki chorobowej)
  • Ulga na 24 miesiące - 683,51 zł (bez składki chorobowej)
  • Ulga na 6 miesięcy - 419,92 zł (bez składki chorobowej)
Przedsiębiorcy korzystający z podatku liniowego zapłacą za styczeń 2022 r. następujące składki:
  • Pełen ZUS - 1352,85 zł (bez składki chorobowej)
  • Ulga na 24 miesiące - 492,21 zł (bez składki chorobowej)
  • Ulga na 6 miesięcy - 228,62 zł (bez składki chorobowej)
Naturalnie składki w kolejnych miesiącach mogą rosnąc, z uwagi na nową formę opodatkowania w przypadku składki zdrowotnej.