Jak skutecznie przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną – praktyczne wskazówki

Kategoria:ZUS | |
Program do faktur
Skuteczność rozmowy kwalifikacyjnej zależy nie tylko od kandydata, ale również od rekrutera. Profesjonalnie przeprowadzony wywiad jest kluczem do sukcesu.

Jak przygotować się do rozmowy i w jaki sposób zapewnić jej prawidłowy przebieg? Poniżej kilka cennych wskazówek.

Solidne przygotowanie to podstawa

Do rozmowy kwalifikacyjnej powinny się przygotować obie strony. Przed spotkaniem rekrutacyjnym należy dokładnie zapoznać się z dokumentami dostarczonymi przez kandydata. Wnikliwa analiza CV pozwoli przygotować merytoryczną listę pytań i ocenić w trakcie rozmowy doświadczenie oraz kompetencje osoby ubiegającej się o zatrudnienie. Warto z góry zaplanować zadania dla kandydata, które pomogą sprawdzić w praktyce, czy posiada on umiejętności wymagane na danym stanowisku. Może to być zaaranżowana scenka lub dialog w obcym języku. Solidne przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej pozwoli zapanować nad jej przebiegiem, wpłynie na pozytywny wizerunek firmy i pozwoli wybrać odpowiedniego kandydata.

Szczegóły są istotne

Na skuteczność rozmowy kwalifikacyjnej składa się wiele szczegółów, które na pierwszy rzut oka mogą się wydać mało znaczące. Profesjonalna rozmowa kwalifikacyjna powinna odbyć się w terminie dogodnym zarówno dla kandydata jak i rekrutera, w miejscu przeznaczonym do tego celu. Warto zadbać o ciszę, spokój i porządek w pomieszczeniu, w którym będzie prowadzone spotkanie. Duże znaczenie ma również strój rekrutera, który jest przecież wizytówką firmy. Wszystko to podkreśla profesjonalizm firmy i wpływa na to jak jest postrzegana przez kandydata.

Prawidłowy przebieg rozmowy kwalifikacyjnej

Postawa rekrutera podczas rozmowy może mieć wpływ na skuteczność całego procesu rekrutacji. Warto zadbać o odpowiednią atmosferę i nie pominąć żadnego etapu spotkania. Pierwszym zadaniem osoby rekrutującej jest powitanie kandydata do pracy. Należy zacząć od przedstawienia się, można zaproponować coś do picia, zapytać o to jak minęła podróż do firmy. To pozwoli rozluźnić atmosferę. Następnie rekruter powinien powiedzieć coś więcej o swojej pracy oraz nakreślić przebieg całego procesu rekrutacyjnego. Kolejnym etapem jest pozyskanie podstawowych informacji od kandydata. Jest to czas na zadanie przygotowanych pytań i przedstawienie zadań do wykonania. Warto pamiętać o tym, aby nie pisać na dokumentach aplikacyjnych. Do notatek powinna posłużyć osobna kartka.

Rozmowa rekrutacyjna to nie tylko czas dla rekrutera na zadawanie pytań. Kandydat powinien mieć również taką możliwość. Końcowy etap spotkania jest przeznaczony na przedstawienie warunków zatrudnienia na danym stanowisku, wskazanie zakresu obowiązków oraz możliwości rozwoju. To także chwila na pozyskanie informacji o firmie przez kandydata. Warto go do tego zachęcić. Nie można również zapomnieć o profesjonalnym pożegnaniu, które powinno obejmować podziękowanie za udział w rozmowie oraz przedstawienie okresu oczekiwania na odpowiedź zwrotną dotyczącą wyników rekrutacji.

Postawa rekrutera oraz przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej wpływa na jej skuteczność. Buduje pozytywny wizerunek firmy, a to przyczynia się do pozyskania najlepszych kandydatów, którzy z radością będą się w niej rozwijać.