Co podlega spisowi z natury? Czym cechuje się to pojęcie? O czym warto pamiętać?
Spis z natury na rozpoczęcie działalności
Warto zauważyć, że spisowi podlegają:
- towary handlowe,
- surowce podstawowe i pomocnicze,
- produkcja w toku,
- półwyroby,
- wyroby gotowe,
- braki oraz odpady.
Arkusz spisu z natury
Na arkuszu umieszcza się dane dotyczące rodzaju towarów, jednostki miary, ilości stwierdzonej w trakcie sporządzania dokumentu, cenę złotych i groszach za jednostkę miary oraz wartość (pomnożenie ilości towaru przez jego cenę jednostkową). Nie zapominajmy o tym, że w dokumencie umieszczamy też łączną wartość spisu i klauzulę "Spis zakończono na pozycji...". Poza wyżej wymienionymi danymi, w spisie umieszczamy imię i nazwisko właściciela firmy, datę sporządzenia dokumentu i podpisy osób sporządzających spis, uczestniczących w spisie oraz popis właściciela zakładu i wspólników. Bardzo ważny jest fakt, że wycena spisu powinna być dokonana do 14. dnia od dnia jego zakończenia.
Cechy spisu z natury
Spis z natury na rozpoczęcie działalności jest pierwszą pozycją księgi. Jest on wpisany do księgi według danych rodzajów i składników lub w jednej pozycji, jeśli zestawienie szczegółowe będzie przechowywane razem z księgą. Warto zauważyć, że przyjęło się wpisywać wartość spisu w podatkowej księdze w 10 kolumnie (Zakup towarów handlowych i materiałów według cen zakupu). Nie jest to jednoznaczna z bezpośrednim zaliczeniem do kosztów uzyskania przychodów wartości zakupionych towarów przed rozpoczęciem działania firmy i ujętych w takim spisie. Trzeba mieć na względzie to, że remanent początkowy ma wpływ na koszty dopiero podczas obliczania dochodu z działalności (art. 24 ust. 2 ustawy o pdof). Po wpisaniu spisu do księgi, najlepiej jest podkreślić tę pozycję, co pozwoli uniknąć błędów w trakcie sumowania kosztów.
Obowiązek spisu z natury
Obowiązek sporządzania spisu z natury wynika z przepisów prawnych. Zgodnie z prawem, podatnicy są zobowiązani do sporządzenia tego dokumentu:
- na dzień 1 stycznia,
- na końcu każdego roku podatkowego,
- na dzień rozpoczęcia działalności w trakcie roku podatkowego,
- w razie zmiany wspólnika,
- w razie utraty w ciągu roku prawa do opłacania zryczałtowanego podatku dochodowego,
- w przypadku zmiany proporcji udziału wspólników,
- na dzień likwidacji działalności.