Przedświąteczna sprzedaż. Kiedy można prowadzić bez zakładania firmy?

Kategoria:Inne | |
Program do faktur
Nie zawsze trzeba zakładać własną firmę, aby prowadzić sprzedaż. Jednak są to określone przez administrację skarbową sytuacje. Jedną z nich jest przedświąteczna sprzedaż. Wiele osób wykorzystuje okres przedświątecznej gorączki, aby podreperować domowy budżet. Zwłaszcza osoby, które zajmują się sprzedażą runa leśnego, czy okazjonalnie chcą sprzedaż nietrafione w poprzednim roku prezenty, mogą liczyć na ulgę.

Warto jednak pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi, wyróżnia się jedynie cztery sytuacje, w których nie trzeba zakładać firmy, aby móc prowadzić sprzedaż.

Runo leśne - sprzedaż bez płacenia podatku

Pierwszym z wyjątków, w których podczas przedświątecznej sprzedaży nie trzeba rejestrować własnej działalności gospodarczej, aby sprzedawać towary legalnie, jest sprzedaż tak zwanego runa leśnego. Do runa leśnego zaliczamy między innymi jagody, grzyby czy zioła. Rosnące dziko w lesie w przyziemnej warstwie rośliny i grzyby, często wykorzystywane są do dekoracji lub do jedzenia. Zwłaszcza przed świętami wiele osób poszukuje produktów z jagód do sporządzenia kompotu czy zrobienia dżemu do ciasta. Także grzyby, w tym przetwory i grzyby suszone szybko się sprzedają.

Warto jednak pamiętać, że bez płacenia podatku dochodowego, można sprzedawać tylko rzeczy uzbierane samodzielnie lub przy pomocy najbliższej rodziny. Należy również wiedzieć, że zwolnieniu podatkowemu nie podlegają dochody ze sprzedaży kory, igliwia, choinek czy innych pozyskiwanych z lasu surowców i roślin.

Sprzedaż okazjonalna o każdej porze roku

Nie tylko przed świętami można mieć kilka zbędnych rzeczy na sprzedaż. Izba Administracji Skarbowej w Poznaniu podała, że jednorazowa lub sporadyczna sprzedaż części majątku prywatnego, jeśli przedmiot był w posiadaniu dłużej niż 6 miesięcy, nie powoduje konieczności rozliczania podatku dochodowego. Natomiast, jeśli taki przedmiot był własnością krócej niż pół roku, należy wskazać dochód w zeznaniu rocznym na formularzu PIT-36. W ten sposób można sprzedać np. ubrania, książki albo sprzęty domowego użytku.

Działalność nierejestrowana - jakie zasady?

Dużo osób ma jednak więcej niż kilka rzeczy, które chciałoby sprzedać. Według definicji regularna sprzedaż już zalicza się do prowadzenia działalności, ale istnieje możliwość prowadzenia działalności nierejestrowanej pod pewnymi warunkami. Działalność nierejestrowana to również forma działalności gospodarczej, a więc osoba ją prowadząca może robić to, co przedsiębiorca, ale nie podlega żadnym obowiązkom, jak np. płacenie ZUS.

Żeby kwalifikować się do prowadzenia działalności nierejestrowanej trzeba jednak spełniać dwa warunki. Pierwszy z nich jest brak prowadzenia własnej firmy w ciągu ostatnich 60 miesięcy (5 lat). Drugim jest osiąganie przychodów w wartości maksimum połowy płacy minimalnej miesięcznie (liczy się miesiąc kalendarzowy). Należy jednak wiedzieć, że prowadzenie takiej działalności zobowiązuje do płacenia podatku dochodowego, który rozlicza się raz do roku składając PIT-36.

Rolniczy handel detaliczny

Coraz więcej osób uprawia przydomowy ogród czy posiada działkę rolną. Mimo, że nie prowadzą działalności gospodarczej, mają możliwość prowadzić rolniczy handel detaliczny. Istnieje jednak kilka zasad, które regulują obrót produktami i żywnością pochodzącym z własnych upraw albo hodowli. Taka osoba może sprzedawać plony bez pośredników, jeśli zarejestruje działalność jako rolniczy handel detaliczny u inspektora sanitarnego lub powiatowego lekarza weterynarii. Trzeba się liczyć z ograniczeniem wysokości dochodów. W ten sposób można sprzedawać produkty bez podatku, jeśli nie przekracza się limitu 40 tysięcy złotych rocznie przychodu. Po przekroczeniu tego progu, należy odprowadzać 2% ryczał od przychodów ewidencjonowanych i prowadzić księgowość np. w uproszczonej formie.