Faktury po terminie a koszty.
Niejednokrotnie w wielu przedsiębiorstwach dochodzi do sytuacji, że faktura za okres, za który został już zapłacony podatek oraz VAT dociera po tym terminie lub zostaje po upływie tego okresu odnaleziona. Czytaj dalej »
Niejednokrotnie w wielu przedsiębiorstwach dochodzi do sytuacji, że faktura za okres, za który został już zapłacony podatek oraz VAT dociera po tym terminie lub zostaje po upływie tego okresu odnaleziona. Czytaj dalej »
Obecnie w wielu przedsiębiorstwach konieczne jest korzystanie z samochodu osobowego. Jego eksploatacją można wliczyć w koszty firmy, ale wszystko zależy od tego, w jaki sposób będzie użytkowany oraz czyją jest własnością. Czytaj dalej »
Prowadzenie firmy związane jest z koniecznością ponoszenia różnorodnych kosztów, które mogą mieć charakter podatkowy bądź niepodatkowy. Wśród tych, które budzą najwięcej kontrowersji zarówno wśród podatników, jak i samych organów skarbowych, są wydatki o charakterze osobistym. Czytaj dalej »
Przedsiębiorca rozliczający się z podatku na zasadach ogólnych lub liniowo ma prawo do odliczenia kosztów od swoich przychodów. Tym samym pomniejsza swój podatek, który musi zapłacić do urzędu skarbowego. Czytaj dalej »
Do niedawna, rejestrując działalność gospodarczą w treści formularza rejestrowego musieliśmy wskazać stały adres prowadzenia działalności gospodarczej, zwany powszechnie także siedzibą firmy. Czytaj dalej »
Wiele osób, które zakłada firmę posiada już samochód. Może to być samochód osobowy lub dostawczy, jednak kiedy został kupiony prywatnie jego właściciel może zadawać sobie pytanie: czy można wykorzystać go do celów firmowych? Okazuje się, że jeśli samochód prywatny będzie używany tylko w celach firmowych, to przedsiębiorca ma prawo wprowadzić go jako środek trwały do ewidencji środków trwałych i tym samym może od jego wartości początkowej zacząć dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Czytaj dalej »
Wypłata jest często czymś, na co wszyscy czekają. Jako pracownicy cieszymy się, że po całym miesiącu ciężkiej pracy dostajemy na konto zarobione pieniądze. Osoby rozpoczynające przygodę z księgowością mogą mieć jednak wątpliwości co do tego, w jaki sposób i w oparciu o co należy zadekretować wynagrodzenia pracownika. Czytaj dalej »
Stosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów w świetle polskiego prawa podatkowego regulowane jest Ustawą o podatku dochodowym i od osób fizycznych (updof), a pełną definicję znajdziemy tej sytuacji podatkowej znajdziemy w art. Czytaj dalej »
Koniec roku zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim – zmiany w podatkach oraz rozliczaniu kosztów przy transakcjach powyżej 15 000 zł brutto. Co to oznacza w praktyce? Jak te zmiany wpłyną na sytuację przedsiębiorców w 2020 roku? O tym wszystkim w dzisiejszym artykule. Czytaj dalej »
Jaki rodzaj podróży można wliczyć w koszty prowadzenia działalności gospodarczej? To pytanie często zadają sobie osoby prowadzące własny biznes. Wszakże od prawidłowego zaksięgowania kosztów prowadzenia działalności zależeć będzie ile pieniędzy zostanie w naszej kieszeni. Czytaj dalej »