Kiedy faktura a kiedy paragon?
Przedsiębiorcy powinni zdawać sobie sprawę z faktu, że na prowadzenie działalności gospodarczej nie składa się jedynie sprzedaż towarów, czy też świadczenie usług, ale również szereg formalności. Czytaj dalej »
Przedsiębiorcy powinni zdawać sobie sprawę z faktu, że na prowadzenie działalności gospodarczej nie składa się jedynie sprzedaż towarów, czy też świadczenie usług, ale również szereg formalności. Czytaj dalej »
Prowadzenia własnej firmy to dość spora odpowiedzialność. Właściciel firmy powinien mocno angażować się w pracę na jej rzecz. Przedsiębiorca powinien znać wszelkie mechanizmy, na których opiera się działanie firmy. Czytaj dalej »
Wyjątkowo atrakcyjną opcją dla firm potrzebujących samochodów do prowadzenia działalności gospodarczej jest branie aut w leasing. Ważne jest pamiętanie, że używając tej metody, użytkownik pojazdu nie jest jego właścicielem. Czytaj dalej »
Leasing samochodu jest bardzo popularnym sposobem na pozyskanie samochodu dla właścicieli firm. Powodem są korzyści podatkowe, które można dzięki niemu uzyskać i brak konieczności wydawania całej kwoty od razu. Czytaj dalej »
Osoby prowadzące własną działalność w celu uzyskania przychodów bardzo często podróżują służbowo, korzystając z wielu form transportu. Czy w koszty uzyskania przychodu można wliczyć bilet miesięczny? Podpowiadamy! Podróże służbowe przedsiębiorcy to nie tylko odbywające się w innych państwach czy miastach targi branżowe, spotkania z kontrahentami itp. Czytaj dalej »
Kredyt jest jedną z możliwych form sfinansowania firmowych zakupów i inwestycji. Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na takie rozwiązanie, ma prawo zaksięgować odsetki jako koszt uzyskania przychodu. Czytaj dalej »
Do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć wszystkie wydatki poniesione w celu uzyskania przychodu lub zabezpieczenia czy zachowania jego źródła (z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT. Czytaj dalej »
Trudno wyobrazić sobie prowadzenie firmy bez telefonu – to przecież podstawowe narzędzie służące do kontaktu z klientami, pracownikami, dostawcami itp. Czy telefon komórkowy używany na potrzeby firmy podlega amortyzacji? Podpowiadamy! O tym, że telefon komórkowy jest niezbędnym narzędziem pracy każdego przedsiębiorcy nie trzeba nikogo przekonywać. Czytaj dalej »
Zdecydowana większość przedsiębiorców nie wyobraża sobie prowadzenia działalności bez firmowego samochodu. W jaki sposób można sfinansować tego typu pojazd jeśli nie posiadamy odpowiedniej ilości wolnej gotówki? Możliwości są trzy – wynajem, leasing oraz kredyt. Czytaj dalej »
Wykup pojazdu firmowego z leasingu zależy od tego, jaki rodzaj umowy leasingowej podpisał przedsiębiorca. Co trzeba wiedzieć o każdej z nich? Firmy leasingowe oferują dwa rodzaje umów leasingowych: leasing kapitałowy (finansowy) oraz leasing operacyjny. Czytaj dalej »