Leasing, kredyt czy wynajem, czyli samochód w firmie

Kategoria:Koszty | |
Program do faktur
Zdecydowana większość przedsiębiorców nie wyobraża sobie prowadzenia działalności bez firmowego samochodu. W jaki sposób można sfinansować tego typu pojazd jeśli nie posiadamy odpowiedniej ilości wolnej gotówki? Możliwości są trzy – wynajem, leasing oraz kredyt.

Zacznijmy od wynajmu, a konkretniej – od wynajmu długoterminowego. W tym przypadku przedsiębiorca nie pozyskuje auta na własność, ale co miesiąc płaci firmie za możliwość jego użytkowania. Co ważne, miesięczna opłata dotyczy nie tylko wynajmu, ale również obsługi samochodu, czyli serwisowania, ubezpieczenia itp. Wynajem długoterminowy nie wymaga regulowania żadnych opłat wstępnych, w większości przypadków w razie awarii samochodu przysługuje również auto zastępcze. Po zakończeniu umowy przedsiębiorca nie może jednak wykupić samochodu, ale po prostu zwraca go wynajmującej firmie. Jeśli chodzi o koszty uzyskania przychodów, firma użytkująca samochód może do nich wliczać płacone co miesiąc raty za wynajem oraz bieżące koszty użytkowania auta (paliwo, naprawy itp.).

Leasing
Leasing to jedna z najprostszych oraz najtańszych form na sfinansowanie możliwości korzystania z samochodu w firmie. Do dyspozycji przedsiębiorcy pozostają dwa rodzaje umów leasingowych: leasing finansowy (w tym przypadku własność pojazdu po zakończeniu okresu trwania umowy automatycznie przechodzi na korzystającego) oraz leasing operacyjny (daje korzystającemu prawo do zakupu pojazdu po zakończeniu okresu umowy w cenie niższej niż początkowa).

W przypadku leasingu finansowego, przedsiębiorca może wliczyć w koszty uzyskania przychodów część odsetkową raty leasingowej, a także wydatki związane z bieżącym użytkowaniem samochodu (zakup paliwa, myjnia, drobne naprawy). Ponadto, ma on prawo wprowadzić samochód do klasyfikacji środków trwałych i amortyzować go w czasie. W przypadku leasingu operacyjnego przedsiębiorca może wliczyć w koszty całość raty leasingowej, ale nie ma prawa zaliczyć samochodu do środków trwałych oraz do jego amortyzacji. W kosztach może się oczywiście znaleźć zakup paliwa czy naprawy.

Kredyt samochodowy
Jeśli chodzi o kredyt samochodowy, jest to forma pożyczki gotówkowej przeznaczona konkretnie na zakup firmowego auta. Zazwyczaj jest on oprocentowany niżej niż popularne wśród przedsiębiorców kredyty obrotowe, a to dlatego, że bywa zabezpieczony zastawem rejestrowym, cesją z polisy AC czy współwłasnością pojazdu do czasu spłacenia całości kredytu. Oczywiście aby otrzymać kredyt samochodowy należy posiadać wymaganą przez dany bank zdolność kredytową (co w przypadku nowych firm bywa kłopotliwe), wymagane są również dokumenty z ZUS-u, KRS czy CEiDG. Z drugiej strony, kredytem można sfinansować nawet 100% ceny samochodu, więc nie trzeba angażować żadnych środków własnych.
Przedsiębiorca ma prawo wliczyć w koszty uzyskania przychodu część odsetkową raty kredytu samochodowego oraz wszelkie opłaty związane z jego udzieleniem i prowadzeniem. Jeżeli auto zostanie zaliczone do środków trwałych firmy, istnieje również możliwość jego amortyzacji.