Często zdarza się, że z końcem roku obrotowego firmy handlowe chcą pozbyć się zalegających w swych magazynach towarów jednocześnie z tego tytułu uzyskać odliczenia podatkowe.
Czy jest to jednak możliwe w każdym przypadku czy tylko w pewnych sytuacjach? Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 17 grudnia 2002 roku straty poniesione na towarach handlowych nie zawsze będą mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Czytaj dalej »
Wykorzystując w firmie pojazdy, które nie są zaliczane do majątku trwałego przedsiębiorstwa tj. pochodzące z wynajmu, przedsiębiorca ma możliwość wrzucenia ich w koszty firmy lecz tylko w określonym stopniu. Czytaj dalej »
Jeżeli przedsiębiorca zakupi lokal mieszkalny, który będzie wykorzystywany na potrzeby firmy, może wpisać go do ewidencji środków trwałych, a także poddać amortyzacji.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, mianem budynku mieszkalnego określa się obiekt budowlany, którego co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana w celach mieszkaniowych. Czytaj dalej »
Zakup klimatyzacji do firmowego auta, jej instalacja włącznie z użytkowaniem a także serwis mogą stać się podstawą do obniżenia podatku dzięki włączeniu do kosztu uzyskania przychodu. Warunkiem odliczeń jest to by jej użytkowanie wiązało się bezpośrednio z funkcjonowaniem firmy. Czytaj dalej »
Co do zasady, amortyzacji podlegają środki trwałe firmy o wartości początkowej powyżej 3500 zł, które będą wykorzystywane na potrzeby prowadzonej działalności powyżej roku. Jednak w pewnych sytuacja istnieje także możliwość amortyzacji środków trwałych o wartości początkowej poniżej tej kwoty. Czytaj dalej »
Niewielu przedsiębiorców zatrudniających pracowników (szczególnie tych rozpoczynających działalność gospodarczą) zdaje sobie sprawę, że prawo daje im tak duże możliwości związane z ujęciem w kosztach rozmaitych wydatków związanych z prowadzoną działalnością – warunkiem jest jedynie udowodnienie poniesienia faktycznego kosztu posiłków z firmowymi wydatkami służącymi uzyskaniu dochodu. Czytaj dalej »
Działalność firmy związana stricte ze sprzedażą produktów bądź usług ma to do siebie, że w obecnych warunkach może być prowadzona zarówno formą tradycyjną jak też przez Internet.
O ile rozliczenia sprzedaży stacjonarnej nie budzą większych wątpliwości pośród przedsiębiorców o tyle już sprzedaż sieciowa tak i to nie małe. Czytaj dalej »
Przedsiębiorca inwestując w środki trwałe przeznaczone do prowadzenia działalności mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Nie mogą jednak czynić tego jednorazowo.
Odpisy muszą być rozłożone w czasie funkcjonowania przedsiębiorstwa za wyjątkiem tych, których wartość jest relatywnie niska i wynosi 3,500 zł. Czytaj dalej »
Wyjazd przedsiębiorcy w podróż służbową wiąże się z poniesieniem przez niego pewnych kosztów.
Przepisy dają jednak prawo do zaliczenia części takich wydatków do kosztów uzyskania przychodu w wyniku czego przedsiębiorca może obniżyć podatek dochodowy. Czytaj dalej »
Jedna z najważniejszych kwestii nurtująca niemal każdego przedsiębiorcę to środki trwałe, ich ewidencja jak też dokonanie we właściwy sposób odpisów amortyzacyjnych.
Przedsiębiorcy wprowadzający po raz pierwszy środki trwałe do ewidencji, dodatkowo o wartości nieprzekraczającej kwoty 3 500zł miewają rozliczne problemy z ich rozliczeniem. Czytaj dalej »