Zaliczenie do kosztów podróży służbowej

Kategoria:Koszty | |
Program do faktur
Wyjazd przedsiębiorcy w podróż służbową wiąże się z poniesieniem przez niego pewnych kosztów.

Przepisy dają jednak prawo do zaliczenia części takich wydatków do kosztów uzyskania przychodu w wyniku czego przedsiębiorca może obniżyć podatek dochodowy. Trzeba tylko udowodnić urzędnikom, że faktycznie wyjazd odbywał się w celach służbowych a nie prywatnych. Do tego celu można wykorzystać choćby dokumenty, które otrzymaliśmy m.in.: faktury zakupowe, umowy i faktury dokumentujące zawarcie transakcji handlowych a także wszystkie inne dokumenty czy materiały pochodzące ze spotkań z kontrahentami. Co konkretnie możemy odliczyć i jak tego dokonać – takie pytanie z pewnością nurtuje niejednego z przedsiębiorców.

Po pierwsze rozliczeniu mogą zostać poddane koszty przejazdu – zarówno te, związane z wyjazdem z użyciem auta firmowego (odliczeniu podlegają wydatki na paliwo, opłaty autostradowe oraz parkingowe) jak też samochodu wypożyczonego np. z wypożyczalni (rozliczenie nastąpi poprzez „kilometrówkę”). Oczywiście przedsiębiorca może skorzystać także z innych środków transportu tj. pociągu. W tym przypadku udokumentować poniesione koszty można przy pomocy faktury lub rachunku jak też zwykłego biletu z uwzględnieniem długości trasy – brana jest pod uwagę odległość przekraczająca 50 km. Będący dowodem zakupu bilet musi posiadać jednak nie tylko długość trasy lecz również cenę biletu wraz z przypisaną usłudze przewozowej wartości podatku jak też pełne dane kontaktowe firmy wraz z numerem identyfikacji podatkowej przewoźnika.

W wyniku podróży służbowej trwającej co najmniej kilka dni odliczeniu w kwocie brutto podlegają także noclegi. Tak jak w poprzednim przypadku dokumentem stwierdzającym zakup noclegu jest faktura. Sytuacja z noclegiem o której mowa powyżej daje także możliwość odliczenia kosztów wyżywienia. Od marca 2013 roku do chwili obecnej jej stawka to 30 zł za każdy dzień poczynając od dnia wyjazdu na dniu przyjazdu kończąc.