Zdecydowana większość przedsiębiorców posiada wykorzystywany na potrzeby firmy samochód osobowy. Z jego eksploatacją wiąże się wiele wydatków, takich jak zakup paliwa, koszty ubezpieczenia, naprawy, zakup części zamiennych itp. Czytaj dalej »
Niektóre środki trwałe – np. piece grzewcze, sprzęt wodny wypożyczany latem lub akcesoria narciarskie wykorzystywane zimą – są używane w przedsiębiorstwach tylko w określonym sezonie. Sezonowe środki trwałe podlegają amortyzacji według innych reguł, niż te wykorzystywane przez cały rok. Czytaj dalej »
Samochód osobowy to w wielu firmach najczęściej wykorzystywany pojazd. Warto wiedzieć, jak wygląda definicja samochodu osobowego dla celów podatkowych – pozwoli to bez kłopotu rozliczać np. wydatki związane z użytkowaniem auta. Czytaj dalej »
Przepisy podatkowe obowiązujące przedsiębiorców mówią jednoznacznie, że wszystkie czynności mające bezpośredni wpływ na stan firmowego majątku do właściwego jego rozliczenia muszą zostać udokumentowane w taki sposób, by zapewnić rozliczenia podatkowe odpowiadające stanowi faktycznemu. Czytaj dalej »
Zwrot zakupionych towarów lub materiałów to częste działanie w wielu przedsiębiorstwach – zamiast czekać, aż nadmiar danego towaru/ materiału sprzeda się lub zostanie zużyty, firma po prostu oddaje go sprzedawcy i w ten sposób uwalnia gotówkę. Czytaj dalej »
Dla wielu przedsiębiorców niezbędnym elementem wyposażenia firmy jest samochód ciężarowy. Radzimy, jak rozliczać w kosztach uzyskania przychodu wydatki związane z eksploatacją takiego pojazdu. Czytaj dalej »
W każdej firmie może zdarzyć się sytuacja, że przedsiębiorca zwraca zakupiony na potrzeby firmy środek trwały, np. komputer, który okazał się niesprawny. Sporo wątpliwości może budzić jednak kwestia ewentualnej korekty odpisów amortyzacyjnych. Czytaj dalej »
Lada dzień rozpocznie się nowy rok akademicki. Wielu przedsiębiorców rozważa więc plany dokształcenia się lub wysłania na studia swoich pracowników. Pomocą w podjęciu tej decyzji może być możliwość wliczenia – przeważnie dość wysokiego – czesnego za studia w koszty uzyskania przychodów. Czytaj dalej »
Każdy przedsiębiorca może dokonywać odpisów amortyzacyjnych nawet w okresie, gdy jego firma nie osiąga przychodów – chyba, że nieosiąganie przychodów jest związane z urzędowym zawieszeniem prowadzonej działalności. Czytaj dalej »
W dobie Internetu coraz popularniejszy staje się elektroniczny zakup różnego rodzaju biletów, np. kolejowych lub lotniczych. Często postępują tak również przedsiębiorcy. Problemem może się stać jednak odpowiednie zaksięgowanie takiej transakcji w KPiR. Czytaj dalej »