Fiskus zmienia zdanie w sprawie zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup alkoholu podawanego podczas biznesowego spotkania. Przedsiębiorca musi jednak dobrze udokumentować wydatek i okoliczności, podczas których spożywany był alkohol. Czytaj dalej »
Przedsiębiorca, który kupił na potrzeby firmy nowy samochód, co do zasady może go amortyzować metodą liniową – chyba, że udowodni, iż auto będzie eksploatowane o wiele bardziej intensywnie niż przeciętny samochód. Czytaj dalej »
Przedsiębiorca, który używa samochodu osobowego zarówno w celach firmowych, jak i prywatnych, może zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności 50% kwoty VAT-u wykazanego w fakturach związanych z użytkowaniem pojazdu. Czytaj dalej »
Podstawową kwestią w temacie kosztów działalności gospodarczej jest odróżnienie wydatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodu od takich wydatków, które mogą stanowić koszt uzyskania przychodu, księgowo zwany KUP. Czytaj dalej »
Wyobraźmy sobie następujący scenariusz: kupujemy jako przedsiębiorca dla swojej firmy samochód z innego niż Polska kraju Unii Europejskiej.
Zaczynamy od wizyty u tłumacza przysięgłego celem przetłumaczenia dokumentów z zakupionego samochodu, gdyż polskie urzędy nie honorują dokumentów w językach obcych. Czytaj dalej »
Środki trwałe to przedmioty wchodzące w część majątku, używane ponad rok. Muszą być w całości, sprawne do użytku i wykorzystane w działalności gospodarczej. Amortyzacja z kolei jest zużyciem środka trwałego wyrażonym w wartości pieniężnej. Czytaj dalej »
Prowadząc działalność gospodarczą trzeba pamiętać o najważniejszej zasadzie jaka jest zachowanie płynności finansowej w firmie. Część przedsiębiorców dokonuje zakupów dla firmy za pomocą gotówki, większość jednak korzysta z finansowania zewnętrznego w formie kredytu lub leasingu. Czytaj dalej »
Dbając o rozwój firmy sięgamy po narzędzie jakim jest reklama. Na szczęście od 2007 roku wydatki dotyczące marketingu możemy uważać za koszty działalności gospodarczej. Często jednak koszty związane z działalnością marketingową nie służą bezpośrednio reklamie ale podniesieniu renomy przedsiębiorstwa. Czytaj dalej »
Przedsiębiorca leasingujący samochody osobowe które są wykorzystywane w prowadzonej przez niego działalności uprawniają do częściowych odliczeń VAT.
Nie mniej jednak metoda leasingu okazuje się znacznie lepszym rozwiązaniem pod względami podatkowymi niż w przypadku zakupu za gotówkę czy za pomocą kredytu (zakup pojazdu po zakończonej umowie, pojazd wyższej klasy). Czytaj dalej »
Planowane przez Ministerstwo Finansów zmiany dotyczące wysokości odliczeń VAT z tytułu nabycia na potrzeby firmy samochodów osobowych oraz wydatków eksploatacyjnych sprawią, że nie wszyscy przedsiębiorcy będą traktowani na takich samych zasadach. Czytaj dalej »