Leasing samochodu osobowego a odliczenia VAT

Kategoria:Koszty | |
Program do faktur
Przedsiębiorca leasingujący samochody osobowe które są wykorzystywane w prowadzonej przez niego działalności uprawniają do częściowych odliczeń VAT.

Nie mniej jednak metoda leasingu okazuje się znacznie lepszym rozwiązaniem pod względami podatkowymi niż w przypadku zakupu za gotówkę czy za pomocą kredytu (zakup pojazdu po zakończonej umowie, pojazd wyższej klasy).

Sama kwota podatku którą przedsiębiorca będzie mógł odliczyć nie może przekroczyć 60 % sumy znajdującej się na fakturze zakupu pojazdu przy czym w/w kwota obowiązuje przez pełen okres trwania umowy leasingowej – nie może być ona także wyższa niż 6 tys. zł. Chcąc finansować zakup przez leasing każdy przedsiębiorca powinien rozważyć najlepszą dla siebie opcję – dokonać wyboru najlepszego dla siebie rozwiązania pomiędzy leasingiem gotówkowym a operacyjnym.

Wybierając pierwszą z form – leasing finansowy na który składa się dostawa towarów będzie dotyczył zarówno części gotówkowej jak i odsetek łącznie. Natomiast w leasingu operacyjnym odliczeniu podlegać będzie już kwota 60 % podatku od każdej raty płaconej przez przedsiębiorcę (ujętej na fakturze oraz czynności mających bezpośredni z nią związek które również ujęte zostały na fakturze).

Leasingodawcy w obydwu przypadkach (leasing operacyjny i także finansowy) nie mogą jednak odliczyć kosztów zakupu benzyny bez względu na jej rodzaj. Jeżeli jednak firma leasingowa jeszcze w czasie obowiązywania umowy zaproponuje leasingobiorcy pakiet usług dodatkowych np. w postaci zarządzania flotą czy też zakupu samochodów bezpośrednio od producenta a wszystko to zostanie udokumentowane poprzez fakturę – leasingobiorca może odliczyć całość sumy.

To jednak nie wszystko – przedsiębiorca ma także możność wykupienia leasingowanego wcześniej pojazdu – w tym przypadku (leasing operacyjny) i ponownego odliczenia w wysokości 60% na podstawie otrzymanej kolejnej faktury – dokumentującej dostawę odrębnego towaru a więc i odrębną umowę zakupu – tutaj także obowiązuje limit kwotowy – 6000 zł. Zmniejszenie zobowiązania wobec fiskusa nastąpić może tylko na podstawie faktury wykupu lub za jeden wybrany okres rozliczeniowy.