Obecnie polskie prawodawstwo umożliwia odliczenie 100% lub 50% VAT-u od samochodów osobowych używanych w firmie. Na mocy art. 86a ust. 3 ustawy o VAT, 100% podatku można odliczyć wtedy, kiedy auto będzie eksploatowane tylko i wyłącznie na potrzeby firmy lub gdy zamontowano w nim urządzenia wskazujące, że będzie wykorzystywane tylko w celach firmowych (np. taksometry w taksówkach). 50% VAT-u mogą z kolei odliczyć ci, którzy korzystają z auta w celach mieszanych – czyli zarówno na potrzeby prowadzonej działalności, jak i w celach prywatnych. Zasady takie obowiązują od 1 kwietnia 2014 r. – wówczas bowiem weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług (czyli właśnie tzw. ustawa o VAT) oraz rozporządzenie ministra finansów z 27 marca 2014 r. w sprawie katalogu pojazdów używanych do prowadzenia działalności gospodarczej.
Księgowość online
Załóż konto i prowadź KPiR onlineZakładam kontoCo w takim razie można uwzględnić w ramach odliczenia 50% VAT-u od samochodów? Jak informują przepisy, wydatki związane zarówno z jego nabyciem, jak i eksploatowaniem – o ile przedsiębiorca posiada dokumentujące je faktury. Mówiąc wprost – odliczyć można 50% VAT-u z faktury dokumentującej zakup auta, jak i faktur poświadczających poniesienie wydatków związanych z jego używaniem, np. korzystania w ramach leasingu, naprawy, wymiany opon, przejazdu autostradą czy parkingu.
Dotychczas – z powodu trudnej sytuacji budżetu państwa – prawo do odliczenia 50% VAT-u od samochodów osobowych używanych zarówno na potrzeby firmy, jak i prywatne, nie dotyczyło zakupu paliwa. Dobra wiadomość jest taka, że od 1 lipca br. przepisy te się zmieniają – przedsiębiorca, jeżdżący samochodem osobowym i korzystający z niego w pracy i poza nią, będzie mógł od faktury za zatankowane paliwa do tego właśnie auta odliczyć połowę zapłaconego VAT-u.