Droższe auto firmowe – większy zwrot z amortyzacji

Kategoria:Koszty | |
Program do faktur
Planowane przez Ministerstwo Finansów zmiany dotyczące wysokości odliczeń VAT z tytułu nabycia na potrzeby firmy samochodów osobowych oraz wydatków eksploatacyjnych sprawią, że nie wszyscy przedsiębiorcy będą traktowani na takich samych zasadach.

Na transakcji stracą przede wszystkim osoby nabywające samochody firmowe za kwotę mniejszą niż 50 000 zcł, zyskają natomiast wszyscy pozostali – jeżeli wartość nabywanego pojazdu przekroczy 85 000 zł odliczeniu będzie podlegać kwota 2 000 zł. Przedsiębiorca nabywający auto tańsze również zyska lecz znacznie mniej – strata na transakcji zakupu może wynieść nawet 1000 zł.

Dotychczasowe przepisy w kwestiach odliczeń dawały przedsiębiorcom prawo do odliczenia niemalże 6 000 zł na podstawie opłaconej faktury zakupu. Nie występowały również ograniczenia co do możliwości rozliczenia kosztów eksploatacji tj. napraw samochodu będącego własnością przedsiębiorstwa. Mają one miejsce natomiast w przypadku nabywania paliwa do pojazdu firmowego gdzie wydatków nie można odliczyć.

Zgodnie z nowymi przepisami firma będzie mogła odliczyć maksymalną kwotę sięgającą 50% poniesionych kosztów – ograniczeniem jest tutaj kwota nie przekraczająca 8 000 zł. Na tym jednak nie koniec zmian. Jeżeli nowe regulacje ujrzą światło dzienne przedsiębiorca otrzyma tak długo wyczekiwane (niestety także ograniczone) prawo odliczeń podatku VAT od zakupionego paliwa lecz jeżeli pojazd będzie często eksploatowany oczywistym staje się, że to odliczenie nie będzie tak korzystne jak pierwotnie przedsiębiorca założył. Analogiczna sytuacja będzie mieć miejsce w przypadku naprawy aut firmowych – dotychczasowe przepisy dawały możliwość odliczeń pełnych 100% - teraz zapewne będzie znacząco mniej.

Tak duże ograniczenia które nakłada na przedsiębiorców ustawodawca wynikają głównie z tego, że wykorzystywane pojazdy z reguły są pojazdami osobowymi, nawet jeżeli auto wykorzystywane jest stricte w celach firmowych – pełnym odliczeniom VAT podlegają bowiem jedynie pojazdy ciężarowe oraz specjalistyczne (nawet poniżej dopuszczalnej masy całkowitej 3, 5t). Samochody osobowe w ustawie o VAT są z zasady uważane za pojazdy służące nie tylko celom służbowym nawet w przypadku gdy są wykorzystywane jedynie na potrzeby prowadzonej firmy.