Amortyzacja środków trwałych
Amortyzacja środków trwałych to sposób na zaoszczędzenie pieniędzy przez przedsiębiorcę. Polega ona na systematycznym wpisywaniu danej kwoty w koszty firmy, aż do całkowitego zużycia danego środka. Czytaj dalej »
Amortyzacja środków trwałych to sposób na zaoszczędzenie pieniędzy przez przedsiębiorcę. Polega ona na systematycznym wpisywaniu danej kwoty w koszty firmy, aż do całkowitego zużycia danego środka. Czytaj dalej »
Od 2013 r. przedsiębiorcy, którzy nie opłacają swoich zobowiązań w terminie, mają obowiązek dokonywania korekty kosztów w księdze przychodów i rozchodów. Służą temu specjalne dowody księgowe. Czytaj dalej »
Laptop to niezbędne wyposażenie właściwie dla każdego przedsiębiorcy. Oprócz spraw typowo biurowych, służy także do przechowywania dokumentacji, prezentacji i faktur. Sporym problemem bywa jednak prawidłowe uwzględnienie zakupu laptopa na potrzeby firmy w księgach rachunkowych. Czytaj dalej »
Jednorazowa amortyzacja to rodzaj preferencji dla małych podatników i osób dopiero zaczynających działalność gospodarczą. Limit jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w 2015 r. wynosi 209 tys. zł i jest taki sam dla osób prawnych, jak i fizycznych. Czytaj dalej »
Fiskus zmienia zdanie w sprawie zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup alkoholu podawanego podczas biznesowego spotkania. Przedsiębiorca musi jednak dobrze udokumentować wydatek i okoliczności, podczas których spożywany był alkohol. Czytaj dalej »
Przedsiębiorca, który kupił na potrzeby firmy nowy samochód, co do zasady może go amortyzować metodą liniową – chyba, że udowodni, iż auto będzie eksploatowane o wiele bardziej intensywnie niż przeciętny samochód. Czytaj dalej »
Przedsiębiorca, który używa samochodu osobowego zarówno w celach firmowych, jak i prywatnych, może zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności 50% kwoty VAT-u wykazanego w fakturach związanych z użytkowaniem pojazdu. Czytaj dalej »
Podstawową kwestią w temacie kosztów działalności gospodarczej jest odróżnienie wydatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodu od takich wydatków, które mogą stanowić koszt uzyskania przychodu, księgowo zwany KUP. Czytaj dalej »
Wyobraźmy sobie następujący scenariusz: kupujemy jako przedsiębiorca dla swojej firmy samochód z innego niż Polska kraju Unii Europejskiej. Zaczynamy od wizyty u tłumacza przysięgłego celem przetłumaczenia dokumentów z zakupionego samochodu, gdyż polskie urzędy nie honorują dokumentów w językach obcych. Czytaj dalej »
Środki trwałe to przedmioty wchodzące w część majątku, używane ponad rok. Muszą być w całości, sprawne do użytku i wykorzystane w działalności gospodarczej. Amortyzacja z kolei jest zużyciem środka trwałego wyrażonym w wartości pieniężnej. Czytaj dalej »