Inwestycje dla większości podmiotów gospodarczych stanowią trzon ich przyszłych dochodów. To właśnie od tego w jakim stopniu przedsiębiorca będzie inwestował i przy pomocy jakich mechanizmów w dłuższej perspektywie będzie warunkowało jego rynkowy byt. Czytaj dalej »
Na rynku finansowym jest bardzo wiele firmy oferujących różne rodzaje form leasingu. Najczęściej spotykaną formą leasingu jest leasing operacyjny oraz finansowy. Przyjrzyjmy się zatem jakie są główne różnice między tymi rodzajami leasingu. Czytaj dalej »
Leasing jako forma finansowania środków trwałych w firmie takich jak samochody, maszyny i urządzenia przemysłowe czy nieruchomości jest bardzo częstą formą finansowania. Dlaczego właśnie leasing ma tak duże zainteresowanie wśród przedsiębiorców? Jakie korzyści wynikają z tej formy finansowania?
Rozróżniamy dwie najczęstsze formy leasingu: leasing operacyjny oraz leasing finansowy. Czytaj dalej »
Zapewne wielu przedsiębiorców pamięta czasu, kiedy to od posiadanych pojazdów z „kratką” przysługiwały odliczenia VAT. Z dniem 1 stycznie 2014 roku również jest taka możliwość. Dodatkowo ustawodawca daje możliwość odliczenia pełnego VAT-u nie tylko od samego zakupu firmowego auta. Czytaj dalej »
Prowadzenie działalności gospodarczej wedle przepisów prawa wymaga posiadania jej siedziby – miejsca, gdzie będą dokonywane wszelkie czynności związane z uzyskiwaniem dochodów. Stąd też nie ma sztywnych ograniczeń – działalność może być prowadzona zarówno w budynkach komercyjnych jak również lokalach mieszkalnych a to powoduje, że przedsiębiorcy przysługuje prawo związane z odliczeniami podatkowymi jako kosztami uzyskania przychodu w tym także kosztami wywozu nieczystości. Czytaj dalej »
Zwyczajem polskich przedsiębiorców będących czynnymi podatnikami VAT jest „wrzucanie w koszty” wszystkiego co tylko możliwe. Nawet jeżeli jest to obiad z biznesowym partnerem.
Jeszcze do niedawna tej możliwości nie mieli co dotychczas rodziło wiele sporów z organami podatkowymi w wyniku podnoszenia przepisów art. Czytaj dalej »
Obecnie każde przedsiębiorstwo posiada dostęp do Internetu przy pomocy, którego wykonuje większość czynności związanych płatnościami podatków jak też składek.
Mając dostęp do sieci firma drogą elektroniczną rozlicza również transakcje z kontrahentami – płaci za nabywane półprodukty jak i za usługi świadczone na jej rzecz. Czytaj dalej »
Podatki to zmora każdego przedsiębiorcy. Spowalniają one rozwój firm i zwiększają bezrobocie. Jednak fiskus w pewnych sytuacjach pozwala na zwolnienie z ich płacenia a tym, którzy zapłacili go zbyt dużo zwraca. Czytaj dalej »
Kodeks wykroczeń jest aktem prawnym regulującym kwestie odpowiedzialności za popełnione przez kierowców wykroczenia drogowe zagrażające ogólnemu porządkowi i bezpieczeństwu na drogach – jego przepisy wyraźnie określają, że każdy kto takie wykroczenie popełni podlegać będzie karze grzywny lub mandatu nałożonej przez straż gminną lub policję. Czytaj dalej »