Dlaczego warto rozważyć leasing - kilka powodów.

Kategoria:Koszty | |
Program do faktur
Leasing jako forma finansowania środków trwałych w firmie takich jak samochody, maszyny i urządzenia przemysłowe czy nieruchomości jest bardzo częstą formą finansowania. Dlaczego właśnie leasing ma tak duże zainteresowanie wśród przedsiębiorców? Jakie korzyści wynikają z tej formy finansowania?

Rozróżniamy dwie najczęstsze formy leasingu: leasing operacyjny oraz leasing finansowy. Najczęściej wybieraną formą leasingu jest operacyjny z uwagi na korzyści jakie daje przedsiębiorcy. Pomaga między innymi w tym, że ogranicza jednorazowy wydatek jaki musiałby ponieść przedsiębiorca na zakup np.: środka transportu, oraz pozwala w całości ująć w kosztach poniesione wydatki. W przypadku wprowadzenia środka transportu do majątku firmy można wszystkie wydatki związane z eksploatacją zaliczyć w koszty i dokładnie tak samo jest z leasingiem, dlatego to główna korzyść wynikająca z tej formy finansowania. W przeciwieństwie do prowadzenia ewidencji przebiegów kilometrów, gdzie wówczas ogranicza zaliczanie kosztów limit przebytych kilometrów.

Prowadź swoją firmę online

Załóż konto i rozliczaj firmę samodzielnieZakładam konto


Porównując pod względem możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodu leasing z kredytem to w przypadku raty leasingowej jest ona w całości zaliczana do kosztów, natomiast w kredycie tylko odsetki w racie kredytu stanowią koszt. W przypadku kredytu jest ograniczenie wysokości kwoty do 20 tys. EURO wartości samochodu dla amortyzacji. W przypadku leasingu nie ma takiego ograniczenia. Bardzo ważne, że raty leasingowe można zaliczać w koszty bez limitu wysokość wydatku.

Kolejną przewagą leasingu nad kredytem, a tym samym korzyścią są formalności i łatwość w uzyskaniu finansowania. Firmy leasingowe są bardziej elastyczne od banków w udzielaniu tej formy finansowania. Często nie zwracają uwagi na staż firmy. To zaleta szczególna dla początkujących właścicieli firm, gdyż dopiero rozpoczynają, a bardzo często banki wymagają dłuższego stażu w prowadzonej działalności, nawet minimum dwa lata.

W przypadku leasingu dużo mniejsza jest ilość formalności. Nie jest weryfikowana historia kredytowa tak zwana zdolność finansowa której w przypadku kredytu przedsiębiorca może nie posiadać, a w tej samej sytuacji finansowej firma leasingowa udzieli mu finansowania. Co do formalności wystarczą tylko dokumenty rejestrowe firmy oraz dokonania wpłaty wstępnej. Skraca to zdecydowanie czas oczekiwania w stosunku do kredytu. Nie wspominając, że cały proces rejestracji spoczywa na firmie leasingowej, a cały proces przyznawania pozytywnej decyzji leasingowej może trwać jeden do dwóch dni.