Kwota wolna od podatku. Co to takiego?

Kategoria:Podatki | |
Program do faktur
Czy wiesz czym jest kwota wolna od podatku? Jeśli nie wiesz, a prowadzisz własna firmę konieczne jest, abyś zapoznał się z informacjami zawartymi w tej publikacji.

Kwota wolna od podatku to nic innego jak wysokość dochodu, który po naliczeniu podatku i odjęciu kwoty 556,02 złotych, nie spowoduje powstania zobowiązania podatkowego. W przyszłym roku tj. 2013 w rozliczeniu za poprzedni rok 2012, kwota ta wynosi 3091 zł.

Oto przykład:

Zosia pracowała na umowę o pracę. Z tego tytułu uzyskała 3000 złotych brutto. Po odjęciu ryczałtowych kosztów uzyskania 111,25 zł wartość dochodu wynosi 2888,75 zł, podatek według stawki 18% wynosi 519,98 zł i po odjęciu kwoty wolnej czyli 556,02 okazuje się, że Zosia nie zapłaci podatku.

Rozliczaj firmę w intaxo.pl

Załóż konto i prowadź księgowość online. 30 dni za darmo.Zakładam konto

Warto pamiętać, że 3091 zł to tzw. czysta kwota (po odliczeniu przysługujących ulg, odliczeniu kosztów uzyskania przychodów), od której obliczany jest podatek. W praktyce może się okazać, że podatnik może otrzymać wyższe wynagrodzenie dlatego, że odliczy wcześniej wyższe koszty uzyskania i/lub korzysta z różnorodnych ulg odliczanych m.in. od dochodu. W przypadku ulg odliczanych od podatku, nie powodują one podwyższenia kwoty wolnej od podatku, ale pozwalają, by nawet przy wyższych przychodach nie płacić podatku.

Kwota wolna od podatku to 3091zł.

Jeśli chcesz ułatwić sobie obliczanie podatku dochodowego we własnej firmie, skorzystaj z aplikacji do samodzielnego prowadzenia księgowości. Qfirma.pl to program stworzony przez przedsiębiorców dla przedsiębiorców. Korzystając z programu do księgowości internetowej nie będziesz musiał sam obliczać należnego podatku. Wystarczy, że zaczniesz wystawiać faktury oraz rejestrować poniesione przy prowadzeniu działalności koszty. Program na bieżąco wyliczać będzie podatek jaki należy zapłacić.