Co można wziąć w leasing?

Kategoria:Koszty | |
Program do faktur
Prowadząc działalność gospodarczą trzeba pamiętać o najważniejszej zasadzie jaka jest zachowanie płynności finansowej w firmie. Część przedsiębiorców dokonuje zakupów dla firmy za pomocą gotówki, większość jednak korzysta z finansowania zewnętrznego w formie kredytu lub leasingu. Najczęściej wybieraną formą finansowania zewnętrznego jest leasing, który ma mniej rygorystyczne pod względem zdolności finansowej warunki od kredytu. Przedsiębiorcy leasingują najczęściej środki trwałe takie jak samochód, maszyny, urządzenia.

Leasing to forma finansowania zawarta na mocy umowy cywilno-prawnej. Umowa ta regulowana jest przez Kodeks Cywilny. Polega na tym, że leasingodawca (firma finansująca) przekazuje leasingobiorcy (korzystającemu z środka trwałego) prawo do użytkowania określonego dobra (środka trwałego np.: samochodu, maszyny przemysłowej itd.) którego jest właścicielem. Leasingobiorca w zamian za użytkowanie dobra dokonuje określonej płatności w formie tzw. raty leasingowej. Okres użytkowania jak również warunki użytkowania określone są w umowie leasingowej. Leasing można podsumować definicją polegającą na czasowym odpłatnym udostępnieniu korzystania z określonego dobra (środka trwałego).

Co można wyleasingować?


Przedsiębiorca może wziąć w leasing środki trwałe, ruchomości jak również nieruchomości jednym zdaniem wszystko co potrzebuje do właściwego funkcjonowania i rozwoju swojej firmy. Obecnie na rynku firmy leasingowe mogą wyleasingować prawie wszystko z tą istotną uwagą, nie wszystkie firmy leasingowe specjalizują się we wszystkim. Określone firmy specjalizują się w leasingach poszczególnych przedmiotów. Jedne leasingują duże floty samochodowe lub maszyny powietrzne jak samoloty czy helikoptery inne natomiast leasingują maszyny przemysłowe, urządzenia branży medycznej, linie produkcyjne czy sprzęty komputerowe. Jeszcze inne specjalizują się w leasingu nieruchomości. Jednak w śród dzisiejszych przedsiębiorców najczęściej leasingowane są środki transportu takie jak samochody osobowe dla pracowników firmy jak przedstawiciele handlowi, kadra zarządzająca również bogate limuzyny dla członków zarządu. Duże samochody ciężarowe przewożące wielkie ilości towaru w transporcie krajowym oraz międzynarodowym. Jak również skutery i motorowery dla pracowników pizzerii czy kurierów miejskich.

Rozliczaj firmę w intaxo.pl

Załóż konto i prowadź księgowość online. 30 dni za darmo.Zakładam konto

Warto pamiętać o zasadzie leasingowania tylko w miarę bezpiecznego sprzętu czyli takiego który ma dużą płynność na rynku oraz cechuje się niską utratą wartości w czasie trwania umowy leasingowej.