Obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest comiesięczne opłacanie składek ZUS. Wśród nich znajdują się dwie często mylone składki: zdrowotna i chorobowa, które – wbrew pozorom – dotyczą dwóch różnych ubezpieczeń. Czytaj dalej »
Jednym ze sposobów na powiększanie kosztów działalności gospodarczej, a w konsekwencji – na obniżenie należnych fiskusowi podatków – jest amortyzacja składników majątku przedsiębiorstwa. Czytaj dalej »
Osoby prowadzące własną działalność muszą w szczególny sposób dbać o poprawność całej firmowej dokumentacji, zwłaszcza faktur. Na szczęście nawet w przypadku pomyłek istnieje możliwość ich poprawienia. Czytaj dalej »
Faktura to podstawowy dokument wykorzystywany przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. Za każdym razem wystawia się dwa egzemplarze faktury – jeden trafia do sprzedawcy, drugi – do nabywcy. Czytaj dalej »
Wielu przedsiębiorców – zwłaszcza tych prowadzących księgowość samodzielnie – zastanawia się, jakie wydatki może wliczyć w koszty uzyskania przychodów, pozwalające obniżyć wysokość podatków opłacanych na rzecz budżetu państwa. Czytaj dalej »
Każdy przedsiębiorca może obniżać kwoty należnego fiskusowi podatku dochodowego, wliczając w koszty uzyskania przychodu wydatki związane z funkcjonowaniem firmy. Wielu – zwłaszcza początkujących – właścicieli działalności gospodarczej wrzuca w koszty w zasadzie każdy wydatek, licząc, że podczas ewentualnej kontroli fiskus nie zwróci uwagi na jego celowość. Czytaj dalej »
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to coraz częściej wybierana forma prowadzenia działalności gospodarczej. Przede wszystkim jest ona uniwersalnym sposobem prowadzenia biznesu, a dodatkowo wspólnicy spółki z o. Czytaj dalej »
Przedsiębiorca wykorzystujący na potrzeby prowadzonej działalności prywatny samochód osobowy ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki związane z eksploatacją takiego auta, ale jedynie w granicach limitu wyliczanego na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu, zwanego kilometrówką. Czytaj dalej »
Jeszcze niedawno przedsiębiorcy, którzy nie opłacili na czas wydatków związanych z kilometrówką, które wliczyli do kosztów uzyskania przychodów, mieli obowiązek dokonać korekty kosztów w określonym czasie. Czytaj dalej »
Wielu przedsiębiorców wykorzystuje w prowadzonej przez siebie działalności prywatne samochody osobowe. Aby wydatki związane z ich eksploatacją mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, właściciel pojazdu, który nie jest wprowadzony do ewidencji środków trwałych, ma obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, zwanej potocznie kilometrówką. Czytaj dalej »