Okazuje się, że jeśli samochód prywatny będzie używany tylko w celach firmowych, to przedsiębiorca ma prawo wprowadzić go jako środek trwały do ewidencji środków trwałych i tym samym może od jego wartości początkowej zacząć dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Natomiast nie każdy samochód automatycznie spełnia wymagania zawarte w definicji środków trwałych. Takie auto musi być zdatne do użytku, kompletne oraz używane dłużej niż rok i oczywiście przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej. Dopiero wtedy można je wpisać jako środek trwały.
Limity amortyzacji i podatek VAT
Od roku 2019 wprowadzono nowy limit amortyzacji samochodów osobowych. Wynosi on 150 tysięcy złotych. Do końca 2018 roku limit wynosił 20 tysięcy euro. Samochody osobowe o wartości większej niż ustalony limit będą miały ujmowane odpisy amortyzacyjne w proporcji do ustalonego limitu. Aby dodać pojazd do środków trwałych należy najpierw sporządzić oświadczenie o przekazaniu prywatnego majątku na rzecz firmy.
Większość firm prowadzi księgowość w programach do tego przeznaczonych. Wystarczy więc w nim uzupełnić informacje o nowym środku trwałym. Podatnik wybiera też przeznaczenie auta oraz sposób odliczenia VAT, a także kosztów i wydatków związanych z samochodem. Ważne jest tutaj, aby pamiętać, że samochód osobowy prywatny można wykorzystać na dwa sposoby:
- prywatnie i w ramach działalności - wtedy odlicza się 50% VAT i 75% wydatków eksploatacyjnych w kosztach
- tylko w ramach działalności - odlicza się 100% VAT oraz 100% wydatków eksploatacyjnych, wymaga to jedna zgłoszenia auta na druku VAT-26 i stworzenia dodatkowego regulaminu używania samochodu w ramach działalności
Problemem może być ustalenie początkowej wartości pojazdu. Sposób wyceny zawsze zależy od metody nabycia. Tutaj wyróżniamy cztery metody nabycia środka trwałego:
- odpłatne nabycie - wycena według ceny nabycia
- częściowo odpłatne nabycie - wycena według ceny nabycia, którą powiększa się o wartość przychodu
- wytworzenie we własnym zakresie - wycena według kosztów wytworzenia
- nabycie w drodze spadku albo darowizny lub innym nieodpłatnym sposobem - wycena według wartości rynkowej z dnia nabycia lub wedle wartości określonej w umowie
W celu amortyzacji środka trwałego, potrzebne jest ustalenie jego konkretnej wartości początkowej. Można wybrać jedną z czterech metod amortyzacji: liniowej, liniowej indywidualnej, liniowej przyspieszonej, metoda degresywna. To od wyboru metody zależy jak szybko samochód jako środek trwały zostanie zamortyzowany.