Rozliczenie kosztów paliwa samochodu osobowego w firmie.

Kategoria:Koszty | |
Program do faktur
Obecnie w wielu przedsiębiorstwach konieczne jest korzystanie z samochodu osobowego. Jego eksploatacją można wliczyć w koszty firmy, ale wszystko zależy od tego, w jaki sposób będzie użytkowany oraz czyją jest własnością. Pojazd może być przecież prywatny, wzięty w leasing, wynajęty lub całkowicie służbowy.

W każdym przypadku rozliczenie kosztów paliwa będzie wyglądało nieco inaczej. Zarówno jeśli chodzi o podatek dochodowy, jak i VAT. Jak wygląda takie rozliczenie? O tym można przeczytać poniżej!

Kiedy możliwe jest 100% odliczenia VAT od wydatków poniesionych na samochód osobowy?

100% odliczenia VAT możliwe jest wyłącznie wtedy, kiedy samochód wykorzystywany jest jedynie do celów służbowych, a przedsiębiorca musi być czynnym podatnikiem. Odliczenie może dotyczyć zakupu pojazdu, jak i kosztów związanych z jego użytkowaniem, w tym tych poniesionych za paliwo. Oczywiście nikt nie umożliwi właścicielowi firmy odliczenia VAT tylko na podstawie jego słów. Co powoduje, że przedsiębiorca musi wykazać, że samochód rzeczywiście jest używany jedynie do wykonywania obowiązków związanych z prowadzeniem działalności. W tym celu niezbędne jest wykonanie następujących czynności:
  • Zgłoszenie samochodu osobowego w urzędzie skarbowym na druku VAT-26
  • Prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu, czyli tzw. kilometrówki
  • Ustanowienie regulaminu w firmie dotyczącego używania samochodu
Ostatni punkt jest szczególnie istotny, jeśli pojazdem będzie poruszał się nie tylko pracodawca, ale też pracownicy.

Kiedy warto zdecydować się na 50% odliczenia VAT od wydatków poniesionych na samochód osobowy?

50% odliczenia VAT to dobre rozwiązanie dla osób, które są przekonane lub przewidują, że samochód będzie wykorzystywany również do celów prywatnych. Zresztą mogą się na nie zdecydować przedsiębiorcy, którzy nie chcą załatwiać wcześniej wspomnianych formalności. Wybierając 50% odliczenia VAT, nie trzeba bowiem zgłaszać pojazdu do urzędu skarbowego lub prowadzić kilometrówki. Podczas rozliczania można uwzględnić 75% wartości netto znajdującej się na fakturze, powiększonej o 50% podatku.

Odliczenie VAT od samochodu wziętego w leasing.

Dzisiaj coraz częściej przedsiębiorcy decydują się wzięcie pojazdu w leasing. Nie tylko ze względu na mniejsze wydatki, ale też właśnie odliczanie VAT. W przypadku, gdy samochód jest używany w celach służbowych i jednocześnie prywatnych, to możliwe jest rozliczenie poniesionych kosztów w kosztach uzyskania przychodów w 75% ich wartości. Natomiast jeśli samochód jest eksploatowany wyłącznie w celach służbowych, to odliczenie VAT może wynosić 100%. Z tym że ponownie trzeba będzie załatwić kilka formalności, a mianowicie prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu oraz zgłoszenie samochodu do właściwego urzędu skarbowego na druku VAT-26.
Kiedy samochód osobowy jest środkiem trwałym działalności gospodarczej?

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że stosunkowo często trzeba samochód osobowy zakwalifikować jako środek trwały należący do przedsiębiorstwa. W takim wypadku możliwe jest odliczenie VAT w wysokości 75%. Taka sytuacja ma miejsce, gdy:
  • Pojazd należy do przedsiębiorcy lub jest on jego współwłaścicielem
  • Nie ma żadnych braków i jest zdatny do jazdy
  • Będzie używany w celach służbowych lub zostanie przekazany innym osobom na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub leasingu
  • Okres użytkowania będzie dłuższy niż rok
  • Wartość początkowa pojazdu była wyższa niż 10 000 zł
Nie ma znaczenia, czy samochód będzie wykorzystywany również prywatnie.