Kryptowaluty a podatek PCC

Kategoria:Podatki | |
Program do faktur
Od 1 lipca 2020 roku weszły w życie przepisy, które zwolniły z PCC transakcje kryptowalutowe bezterminowo. Warto jednak dowiedzieć się, jak ta sprawa wyglądała wcześniej i czego dotyczyła. Czym są kryptowaluty? Jaki związek ma z nimi podatek PCC? Co mówią przepisy prawne? O czym należy pamiętać?

Kryptowaluty - czym są?

Najprościej rzecz ujmując, kryptowaluty są elektronicznymi walutami, które nie posiadają fizycznej formy. Z ich pomocą można płacić za wybrane towary, pod warunkiem, że sprzedawca akceptuje tego typu płatność. Kryptowaluta ma swoją wartość, dlatego można ją nazwać pieniądzem wirtualnym. Wiele znanych walut elektronicznych funkcjonuje obecnie na podobnej zasadzie. Korzystają one ze zdecentralizowanego systemu, który opiera się zazwyczaj na łańcuchu bloków. Tzw. blockchain jest publicznym rejestrem transakcji, które wykonywane są dzięki danej kryptowalucie. Nie zapominajmy o tym, że pieniądz wirtualny do zapisywania i weryfikacji transakcji korzysta z technologii kryptografii (obliczeń matematycznych, które mają na celu szyfrowanie informacji).

Kryptowaluty a podatek PCC

Okazuje się, ze w 2018 roku spore zamieszanie wprowadził komunikat Ministerstwa Finansów o Skutkach podatkowych obrotu kryptowalutami w PIT. VAT oraz PCC. Transakcje w tym czasie były opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych, na co wskazywały przepisy prawne. Komunikat MF brzmiał następująco:

„Umowa sprzedaży i zamiany kryptowaluty podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). W przypadku umowy sprzedaży obowiązek zapłacenia tego podatku – w wysokości 1% wartości rynkowej nabywanego prawa majątkowego zbywanej kryptowaluty – odnosi się do kupującego. Przy umowie zamiany zapłata podatku – w wysokości 1% wartości rynkowej– dotyczy obu stron czynności. Wyłączona z opodatkowania PCC jest umowa sprzedaży lub zamiany kryptowalut objęta podatkiem VAT – w zakresie, w jakim podlega opodatkowaniu VAT (lub jeżeli przynajmniej jedna ze stron czynności jest zwolniona z VAT).”

Co ciekawe, po tym ogłoszeniu doszło do protestów, które zakończyły się uchwaleniem rozporządzenia dotyczącego PCC od kryptowalut.

Przepisy prawne

Kolejnym krokiem podjętym przez MF było zawieszenie poboru PCC od transakcji (w okresie od 13.07.2018 do 30.06.2020r.). Specjalne Rozporządzenie wskazywało na czasowe zawieszenie poboru podatku od transakcji kryptowalutowych. Zgodnie z tymi przepisami, nie trzeba było wpłacać podatku do Urzędu Skarbowego. Niezwykle ważne jest to, że aktualnie Rozporządzenie dotyczy wszelkich transakcji, jakie były realizowane we wyżej wspomnianym okresie.

Zwolnienie od podatku PCC

Co ciekawe, 1 lipca 2020 roku weszła w życie ustawa o zwolnieniu dla transakcji kryptowalutowych w PCC. Kwestie te z pewnością odnoszą się także do zmian w prawie, jakie dotyczyły tarczy antykryzysowej podczas walki z koronawirusem. Wprowadzono zatem zwolnienie z opodatkowania PCC, co jest sporym plusem dla osób obcujących na co dzień z wirtualnymi walutami. Dzięki temu nie trzeba martwić się zapłatą PCC, czyli podatku, który obniżałby nasze zyski.

Podsumowując warto zauważyć, że waluty wirtualne coraz bardziej są znane i cenione na rynku. Obrót takimi pieniędzmi wymaga wiedzy i doświadczenia, co pozwoli nie stracić oszczędności. Przepisy prawne dotyczące podatku PCC od kryptowalut na przestrzeni lat często się zmieniały. Na szczęście w obecnym czasie nie jest wymagane płacenie podatku PCC do US. To spore udogodnienia dla każdego, kto dokonuje transakcji z pomocą waluty wirtualnej.