Koszty dekoracji świątecznych – czy mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

Kategoria:Koszty | |
Program do faktur
Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas szczególny. Również dla przedsiębiorców, którzy podobnie jak osoby prywatne starają się zapewnić świąteczną atmosferę również w swoich firmach stosując rozmaite dekoracje, kupując bombki czy choinkę.

Dokonując tych zakupów wielu z nich liczy również na możliwość odliczeń podatkowych w tym względzie. Nie wszyscy przedsiębiorcy mogą jednak na to liczyć. Jakim firmom zatem przysługuje prawo odliczeń podatkowych z tytułu zakupu świątecznych dekoracji?

Program do wystawiania faktur

Załóż konto i wystawiaj faktury onlineZakładam konto


W szczególności z odliczeń mogą skorzystać firmy w których umieszczenie dekoracji warunkować będzie utrzymanie klientów i umilenie im czasu – w szczególności będą to więc puby, restauracje czy salon fryzjerski podobnie jak ma to miejsce w przypadku radia które uprzyjemnia czas spędzony w sklepie czy obiekcie handlowym. Mówiąc prościej – zakup ozdób wpływa bezpośrednio na zwiększenie firmowych przychodów.

W opisanych wyżej sytuacjach urzędnicy skarbowi nie zakwestionują więc ich zakupu – z całą pewnością będzie odwrotnie w przypadku firm których adresem siedziby będzie mieszkanie – przyjęło się bowiem, że dekoracje świąteczne są wystawne co wiąże się z ogólnie przyjętymi normami obyczajowymi i poprawieniem firmowego wizerunku. Ponadto są kosztowne. To wszystko powoduje, że przedsiębiorca nie ma prawa zakwalifikować ich do wydatków podlegających odliczeniom.

Można natomiast zaliczyć wydatki związane z wysyłaniem kartek świątecznych będących podziękowaniem za współpracę – ich dodatkowy cel to utrzymanie długofalowych kontaktów z kontrahentem a więc także generowaniem dochodów co stanowi podstawowy warunek odliczenia którego dokonuje się na podstawie faktury zakupu.