Ujęcie pojazdu w jednorazowym koszcie uzyskania przychodu

Kategoria:Koszty | |
Program do faktur
Prowadzenie działalności gospodarczej wymusza nie jako na przedsiębiorcach posiadanie firmowego samochodu – pojazdu bez którego prowadzone działalności będzie albo niemożliwe albo w znaczący sposób utrudnione.

Nie każda firma posiada jednak taki sam typ pojazdów – dla jednych przedsiębiorców podstawą są samochody ciężarowe, dla innych osobowe. Ma to oczywiście także przełożenie na względy podatkowe – pojazdy osobowe znacznie trudniej jest rozliczyć niż ciężarówki, zwłaszcza w sytuacji, kiedy zakup auta osobowego chce się zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo. Obecne przepisy mówią, że posiadany samochód to najczęściej środek trwały włączony do majątku przedsiębiorstwa a tym samym odpisy podatkowe z tytułu jego posiadania trzeba rozliczać stopniowo jeżeli przedsiębiorca nie jest małym podatnikiem lub też zakup samochodu miał miejsce w roku podatkowym, w którym rozpoczęta została działalność.

Tak jak mówimy wyżej rozliczenie tego typu dotyczą wyłącznie samochodów ciężarowych jak też specjalnych. Rozwiązaniem, które może pomóc prowadzącym działalność, którzy posiadają auto osobowe i chcą rozliczyć koszt ich zakupu jednorazowo jest zakup pojazdu nie stanowiącego środka trwałego tj. użytkowanego przez okres krótszy niż rok oczywiście w celach prowadzenia działalności. Następnym krokiem prowadzącym do zgodnego z prawem zaliczenia pojazdu do jednorazowych kosztów uzyskania przychodu powinna być sprzedaż przed upływem roku tego pojazdu lub też przeznaczenie go do celów prywatnych.

Cała operacja wymaga jednak dużej ostrożności – jeżeli bowiem okażę się, że pojazd do prowadzenia działalności był użytkowany znacznie dłużej niż rok firma będzie musiała dokonać korekty a tym samym rozliczenie kosztów będzie już na warunkach standardowych – poprzez częściowe odpisy amortyzacyjne.