Podatek liniowy – jak obliczyć?
Wynoszący 19% podatek liniowy jest korzystną opcją dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które osiągają wysokie dochody (około 100 tys. zł rocznie), nie mają małżonka oraz dzieci. Czytaj dalej »
Wynoszący 19% podatek liniowy jest korzystną opcją dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które osiągają wysokie dochody (około 100 tys. zł rocznie), nie mają małżonka oraz dzieci. Czytaj dalej »
Podatnicy, którzy opłacają wybrali rozliczanie podatku dochodowego na zasadach ogólnych tj. za pomocą skali podatkowej lub liniowo, mają obowiązek uiszczania zaliczek na podatek dochodowy. Mogą to robić co miesiąc lub co kwartał. Czytaj dalej »
Przedsiębiorcy może zdarzyć się sytuacja kiedy chciałby pilnie kupić określony towar lub usługę, ale w danej chwili nie dysponują odpowiednią kwotą pieniędzy aby za nie zapłacić. Wówczas, po dojściu do porozumienia ze sprzedającym, przedsiębiorca taki może skorzystać z kredytu kupieckiego. Czytaj dalej »
Pomimo wielu starań, każdemu może zdarzyć się, że dokumentująca firmowy zakup faktura zgubi się, zniszczy lub zostanie błędnie wystawiona. Co zrobić w takiej sytuacji, aby zachować porządek w papierach i nie obawiać się nieprawidłowości? Jeżeli przedsiębiorca ma do czynienia z fakturą zagubioną lub zniszczoną, należy zwrócić się do kontrahenta o wydanie jej duplikatu. Czytaj dalej »
Metoda liniowa amortyzacji to najczęściej stosowana przez przedsiębiorców i najprostsza forma pomniejszania wartości środków trwałych. Polega ona na powolnym i systematycznym dokonywaniu odpisów amortyzacyjnych, aż do zrównania się ich sumy z wartością początkową danego środka. Czytaj dalej »
Każdemu przedsiębiorcy może zdarzyć się pomyłka w wystawionej już fakturze – o błąd w nazwie firmy, przekręcenie nazwiska kontrahenta albo zmianę kolejności cyfr w numerze NIP wcale nie jest trudno. Czytaj dalej »
Każda firma, oprócz amortyzacji środków trwałych, może zastosować amortyzację wartości niematerialnych i prawnych. Można je amortyzować tylko i wyłącznie metodą liniową. Zacznijmy od wyjaśnienia, czym są wartości niematerialne i prawne. Czytaj dalej »
Zarówno duże firmy, działające na rynku od wielu lat, jak i niewielkie start-upy niekiedy potrzebują szybkiego finansowego wsparcia. Wówczas przydatny może okazać się kredyt odnawialny, który można porównać do debetu na rachunku osobistym. Czytaj dalej »
Zgodnie z ustawą o VAT, faktura obowiązkowo musi zawierać tzw. numer kolejny. Ponieważ jest to stwierdzenie dość ogólnikowe, stało się ono przedmiotem wielu interpretacji podatkowych. Wynika z nich, że ciągłość numeracji faktur jest obowiązkowa, zaś jeśli chodzi o sposób numeracji – należy przyjąć jakąś zasadę i się jej trzymać. Czytaj dalej »
Cross-docking to coraz popularniejszy sposób dystrybucji towaru, polegający na tym, że dany ładunek po przyjęciu do magazynu jest natychmiast przygotowywany do dalszego transportu. Cross-docking daje spore możliwości oszczędzenia pieniędzy, ale jednocześnie wymaga świetnej organizacji logistycznej. Czytaj dalej »