Jak przechowywać faktury?
Przepisy nakładają na podatników VAT obowiązek odpowiedniego przechowywania faktur, będących dokumentem poświadczającym fakt, że doszło do zawarcia transakcji, w dużym uproszczeniu – do sprzedaży. Czytaj dalej »
Przepisy nakładają na podatników VAT obowiązek odpowiedniego przechowywania faktur, będących dokumentem poświadczającym fakt, że doszło do zawarcia transakcji, w dużym uproszczeniu – do sprzedaży. Czytaj dalej »
Aplikacja inTaxo jest mobilnym darmowym narzędziem do wystawiania faktur przy pomocy smartfona. W każdej chwili i w każdym miejscu można mieć dostęp do bazy swoich klientów i wystawić fakturę czy to będąc u klienta czy w podróż służbowej. Czytaj dalej »
Przedsiębiorca jeżeli jest w stanie udowodnić, że konieczny jest dla niego samochód w firmie może zaliczyć w koszty uzyskania przychodu paliwo oraz wydatki eksploatacyjne związane z użytkowaniem tego pojazdu. Czytaj dalej »
Wydatki ponoszone na zakup towarów i usług i udokumentowane opłaconą fakturą stanowią podstawę odliczeń podatkowych. W przypadku kiedy przedsiębiorca nie opłacił swoich zobowiązań w terminie 30 dni po upłynięciu terminu musi pomniejszyć podstawę opodatkowania. Czytaj dalej »
Zakładając działalność gospodarczą zadajemy sobie pytanie gdzie będzie siedziba naszej firmy. Warto wziąć pod uwagę, że ma to znaczenie nie tylko dla nas i naszych klientów ale również dla Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Czytaj dalej »
Duplikat faktury to dokument księgowy wystawiany w przypadku zaginięcia lub zniszczenia faktury oryginalnej. Wszelkie dane zawarte w duplikacie muszą być takie same jak w fakturze pierwotnej. Ponadto, dokument ten musi być opatrzony słowem "DUPLIKAT" oraz zawierać datę wystawienia. Czytaj dalej »
Podstawową kwestią w temacie kosztów działalności gospodarczej jest odróżnienie wydatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodu od takich wydatków, które mogą stanowić koszt uzyskania przychodu, księgowo zwany KUP. Czytaj dalej »
Pomyłki w rozliczeniach zdarzają się bardzo często i każdy przedsiębiorca wcześniej czy później spotyka się z taką sytuacją. Jakie błędy pojawiają się najczęściej? Na co należy zwrócić uwagę? Co zrobić by uniknąć przykrych konsekwencji pomyłki? W jaki sposób poprawić błędy? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule. Czytaj dalej »
Czym jest rejestr zakupu i sprzedaży VAT? Jakie informacje powinny się znaleźć w rejestrze VAT? W jaki sposób należy prowadzić rejestr VAT? Jakich wydatków nie trzeba ujmować w rejestrze VAT? To najczęściej zadawane pytania w zagadnieniu o ewidencji – rejestru VAT, odpowiemy sobie na nie w poniższym artykule. Czytaj dalej »
Deklaracja VAT-25 jest zaświadczeniem wydawanym przez naczelników urzędów skarbowych, które potwierdza uiszczenie podatku VAT od pojazdów sprowadzanych z krajów należących do Unii Europejskiej lub potwierdza brak takiego obowiązku. Czytaj dalej »