Nie ma obowiązku oraz przepisów ustalających sposób wystawiania faktur zagranicznych. Jest to dobrowolna kwestia przedsiębiorcy ułatwiająca współpracę z kontrahentami zagranicznymi.
Faktura dwujęzyczna, co do sposobu wystawiania i zawartości treści jest taką samą fakturą, jak faktura polska określona w art. Czytaj dalej »
Wyobraźmy sobie następujący scenariusz: kupujemy jako przedsiębiorca dla swojej firmy samochód z innego niż Polska kraju Unii Europejskiej.
Zaczynamy od wizyty u tłumacza przysięgłego celem przetłumaczenia dokumentów z zakupionego samochodu, gdyż polskie urzędy nie honorują dokumentów w językach obcych. Czytaj dalej »
Zawierając transakcje w obrębie Unii Europejskiej należy wystawić europejską fakturę VAT. Co do sposobu wystawiania nie różni się ona zbytnio od faktury polskiej poza kilkoma szczegółami dalej opisanymi. Czytaj dalej »
Środki trwałe to przedmioty wchodzące w część majątku, używane ponad rok. Muszą być w całości, sprawne do użytku i wykorzystane w działalności gospodarczej. Amortyzacja z kolei jest zużyciem środka trwałego wyrażonym w wartości pieniężnej. Czytaj dalej »
Każdy przedsiębiorca prowadząc działalność chciałby zawsze zachować płynność finansową i wiarygodność. Ryzyko jakie wiąże się z prowadzoną działalnością to utrata obu tych przywilejów. Czytaj dalej »
Pierwszą i najbardziej znaną, powszechnie stosowaną metodą rozliczania jest skala podatkowa, czyli tak zwane zasady ogólne. Charakteryzują się tym, że księgowa ewidencja wykonywanych operacji wśród osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą prowadzona jest w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Czytaj dalej »
Faktura wewnętrzna to szczególny rodzaj dokumentu potwierdzający zaistniałe zdarzenie gospodarcze, niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, mimo że nie stanowi ono typowej dostawy towarów czy świadczenia usług. Czytaj dalej »
Prowadząc działalność gospodarczą trzeba pamiętać o najważniejszej zasadzie jaka jest zachowanie płynności finansowej w firmie. Część przedsiębiorców dokonuje zakupów dla firmy za pomocą gotówki, większość jednak korzysta z finansowania zewnętrznego w formie kredytu lub leasingu. Czytaj dalej »
Z roku na rok coraz więcej osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze w takich zawodach jak programiści, graficy, informatycy, fotograficy i wielu innych tzw. freelancerzy wykonują usługi dla firm z poza Polski. Czytaj dalej »
Deklaracja VAT-5 jest dokumentem potwierdzającym rejestrację przedsiębiorcy jako podatnika VAT w przypadku gdy chce założyć własną działalność gospodarczą..
Kiedy przedsiębiorca złoży do urzędu skarbowego formularz VAT-R zostanie mu przesłany formularz VAT-5 będący potwierdzeniem rejestracji. Czytaj dalej »