Jakie cechy charakterystyczne posiada faktura zagraniczna? Jakie są zasady jej wystawiania? Na, co należy zwrócić szczególną uwagę? Przyjrzyjmy się zatem bliżej tej tematyce.
Wzór faktury zagranicznej biorąc pod uwagę język w jakim jest wstawiana, można wystawić ją w języku angielskim jednak należy pamiętać, że „zapisy w księdze dokonane są w języku polskim i walucie polskiej” jak zawiera paragraf 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Bardzo ważne by treść zawarta w fakturze była zrozumiała dla obu stron. Również podczas kontroli skarbowej urzędnik może poprosić o tłumaczenie faktury na język polski. Można również dla ułatwienia wystawić fakturę w dwóch językach tzw. dwujęzyczną. Jest jeszcze trzecia opcja wystawić kontrahentowi fakturę w języku angielskim i sobie plus wersję polską i nie będzie to traktowane jak kolejna faktura.
Wystawiaj faktury zagraniczne
Zarejestruj się w aplikacji intaxo.pl i wystawiaj faktury onlineZakładam kontoZasady wystawiania wzoru faktury zagranicznej są bardzo podobne jak sposób wystawiania faktury polskiej, szczegóły określone są w ustawie o VAT z dnia 11 marca 2004 roku. Jeśli chodzi o termin wystawienia wzoru faktury zagranicznej trzeba pamiętać, aby wystawić ją najpóźniej do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonano usługę. Jak również fakturę można wystawić do 30 dni przed sprzedażą, czyli rzeczywistym wykonaniem usługi.
Ogólne informacje jakie powinny znaleźć się na fakturze to:
- data wystawienia,
- dane sprzedawcy i odbiorcy,
- kolejny numer faktury,
- datę dokonania sprzedaży,
- numery identyfikujące kontrahentów jak NIP EU sprzedawcy i nabywcy,
- nazwę towaru lub usługi,
- miarę i ilość sprzedanych towarów lub zakres usług,
- sposób zapłaty,
- termin płatności,
- cenę jednostkową bez podatku,
- stawkę podatku i czy nie jest przerzucona na nabywcę (skrót „ZW” – zwolniony z podatku) oraz kwotę podatku VAT w PLN,
- podstawę opodatkowania,
- kwotę należności ogółem oraz udzielone rabaty.
Wystawiając fakturę dla firmy zagranicznej w zależności od rodzaju przeprowadzanej transakcji wystawca faktury VAT powinien umieścić na fakturze informację „odwrotne obciążenie”, co oznacza że VAT rozliczany jest po stronie kupującego – nabywcy, a nie sprzedającego – wystawcy dokumentu. W sytuacji, gdy polski przedsiębiorca wystawia wzór faktury zagranicznej osobie fizycznej (konsumentowi) wówczas musi rozliczyć VAT tak samo jak w przypadku usług krajowych, z zastosowaniem stawki podatku VAT obowiązującej dla usługi w Polsce.
Walutą przyjmowaną najczęściej w rozliczeniach zagranicznych jest euro. Przed zaksięgowaniem wzoru faktury zagranicznej wystawionej w walucie obcej musi nastąpić przeliczenie jej na złotówki. Przeliczenie kwot z faktury wystawionej w walucie obcej odbywa się po kursie NBP z przed dnia roboczego wystawienia faktury (nie daty sprzedaży, czy daty zapłaty na fakturze). Przelicznik kursu waluty przyjmuje się według średniego kursu NBP, który można sprawdzić w archiwum kursów średnich tabela A, na stronie www.nbp.pl/kursy. Bardzo ważne by kwotę VAT na fakturze wpisać w złotówkach.
Na fakturze powinna znaleźć się informacja o sposobie płatności (najczęściej przelew) oraz numerze konta bankowego do przelewów międzynarodowych z numerami SWIFT i IBAN służącymi do identyfikacji między bankami międzynarodowymi.