Rachunek uproszczony wzór, przykład

Kategoria:Faktury | |
Program do faktur
Podstawowe funkcje najczęściej wystawianego dokumentu sprzedaży jakim jest faktura vat są dwie. Przede wszystkim służy ona potwierdzeniu faktu zaistnienia transakcji lub przynajmniej przekazania środków na jej poczet od kupującego dla sprzedającego.

Wystawiaj rachunki w intaxo.pl

Załóż konto i prowadź księgowość online. 30 dni za darmo.Zakładam konto

Drugą, równie ważną funkcją jest wskazanie podatku od towarów i usług, który związany jest z daną transakcja tak, żeby wszystkie podmioty transakcji uczestniczące mogły go właściwie rozliczyć.

Nie zawsze jednak nabywca towarów zainteresowany jest rozliczeniem podatku VAT gdyż może on być konsumentem czyli ostatnim płatnikiem podatku albo po prostu być osobą fizyczną, która z podatku od towarów i usług się nie rozlicza. W takiej sytuacji wystawiony może być rachunek (często zwanym fakturą uproszczoną) czyli dokument poniekąd podobny do faktury VAT ale nie zawierający informacji o podatku od towarów i usług.

Jak wygląda rachunek wystawiony w programie Intaxo?

Poniżej przedstawiony jest rachunek. Ten dokument sprzedaży tym różni się od faktury vat, że brak jest pól tj. Stawka VAT, Kwota VAT oraz wartości Netto i Brutto. Zamiast tego jest tylko pole Wartość a zamiast nagłówka Faktura VAT widnieje napis Rachunek.

wzór rachunku

Jak wystawić rachunek w aplikacji Intaxo? To bardzo łatwe!

W ustawieniach należy zaznaczyć, że nie jest się płatnikiem podatku od towarów i usług.

rachunek uproszczony menuAutomatycznie w menu głównym (służącym do wystawiania dokumentów) będzie widoczny przycisk "Dodaj rachunek" zamiast "Dodaj fakturę vat"

Dla kogo jest rachunek?

Rachunek jako dokument sprzedaży wprowadzono dla tych przedsiębiorców, którzy zwolnieni są z podatku od towarów i usług (podatek VAT). Bardzo często z tego przywileju korzystają firmy, które nie mają dużych przychodów lub Ci, którzy nie muszą z racji prowadzonej działalności być płatnikami podatku od towarów i usług VAT.

Rachunek to dokument sprzedaży dla przedsiębiorców, którzy zwolnieni są z podatku od towarów i usług (podatek VAT)


Poniżej formularz, który należy wypełnić aby wystawić rachunek. Wypełniając formularz nie musimy ręcznie wpisywać za każdym razem towaru lub usługi. Raz dodany do bazy produkt można wybrać z rozwijanej listy. Podobnie jest z kontrahentami.

Wystawianie rachunku

Domyślnie wersja demu ustawiona jest dla przedsiębiorców będącymi płatnikami VAT. Aby móc wystawiać rachunki należy dokonać zmiany w ustawieniach (dane firmy).


jak wystawić rachunek

Zapraszamy do skorzystania z wersji demonstracyjnej programu do rachunków Intaxo.pl