Urząd skarbowy może przeprowadzić kontrolę w firmie w celu dokonania weryfikacji poprawności i zgodnych z prawdą rozliczeń podatkowych. Przepisy prawa nakładają tutaj na fiskusa obowiązek powiadomienia o fakcie przeprowadzenia kontroli w formie pisemnej. Czytaj dalej »
Przez wiele lat przedsiębiorcy, którzy stali się płatnikami podatku od towaru i usług – VAT – z uwagi na zakres wykonywanych usług lub przekroczony limit 150.000 złotych minimalnego obrotu do wejścia w VAT, musieli zapłacić 170 złotych opłaty. Czytaj dalej »
Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na sprzedaż samochodu firmowego mają możliwość zapłacenia podatku jedynie od marży. Mogą się jednak przy tym spotkać z pewnymi komplikacjami...
Przedsiębiorcy mogą zbywać samochody firmowe płacąc podatek VAT tylko od marży, czyli różnicy pomiędzy ceną zakupu auta a ceną jego dalszej odsprzedaży. Czytaj dalej »
Na mocy znowelizowanej ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 roku Art. 27f tejże ustawy opisuje komu przysługuje prawo do skorzystania z podwyższonej ulgi na dzieci w rozliczeniu rocznym PIT za 2014 rok. Czytaj dalej »
Kontrola skarbowa w firmie to często wiele problemów, z którymi musi borykać się przedsiębiorca, który się do niej przygotowuje.
Obecnie przepisy nie zezwalają na przeprowadzenie jej bez wcześniejszego poinformowania kontrolowanego podmiotu (poza sytuacją kiedy istnieje uzasadnione podejrzenie popełnienia przez pracodawcę przestępstwa przeciwko obrotowi finansowemu). Czytaj dalej »
Przedsiębiorcy regulujący na bieżąco swoje zobowiązania wobec kontrahentów, organów podatkowych czy też zakładu ubezpieczeń społecznych są w kontaktach biznesowych postrzegani jako kooperanci godni zaufania. Czytaj dalej »
Składanie deklaracji podatkowych przez Internet pomimo, że daje możliwość oszczędności czasu i pieniędzy przez podatników nadal nie jest często praktykowana. Wiele osób zarówno fizycznych jak i przedsiębiorców nadal woli składać pisma w formie tradycyjnej bez konieczności posiadania podpisu elektronicznego. Czytaj dalej »
Podatnik jest zobligowany do dokumentowania przeprowadzanych transakcji za pomocą faktur VAT. Pojęcie "pusta faktura" jest używane w przypadku, kiedy wystawiony przez przedsiębiorcę dokument, dotyczący sprzedaży towarów i usług, nie odzwierciedla stanu faktycznego. Czytaj dalej »
Z początkiem roku 2015 polepsza się sytuacja firm i przedsiębiorstw oferujący swoje usługi elektroniczne osobom prywatnym. Zmiany dotyczą głównie rozliczania vatu.
Od początku bieżącego roku przedsiębiorstwa oferujący usługi nadawcze, telekomunikacyjne oraz elektroniczne osobom prywatnym z innych krajów Unii Europejskiej zostaje zmieniony sposób naliczania vatu. Czytaj dalej »
Od wielu lat w Polsce wzrasta ilość osób prowadzących własną jednoosobową działalność gospodarczą. Niejednokrotnie w firmach tych mogą znaleźć zatrudnienie osoby, które nie myślały wcześniej o pracy na własny rachunek. Czytaj dalej »