Wybór formy opodatkowania nie jest sprawą jednorazową na cały okres prowadzenia działalności gospodarczej. Można zmieniać zasady rozliczania w zależności od wykonywanej działalności i tego jak daną branżę traktują przepisy skarbowe. Czytaj dalej »
Osoby planujące handel zniczami i kwiatami mogą się zastanawiać czy działalność gospodarcza jest wymagana w tego typu usłudze, gdyż bardzo często jest to działalność typowo sezonowa, powtarzająca się kilka razy w roku w okolicy największych świąt jak np. Czytaj dalej »
Wbrew obiegowym opiniom, że podatnikom nie przysługują ulgi z tytuły podatków jest co najmniej błędne – przysługują i to w znacznej ilości. Trzeba tylko wiedzieć które. Jedną z pierwszych o których pewnie nie wie znakomita większość podatników to składka na ubezpieczenie zdrowotne. Czytaj dalej »
VAT w naszym kraju spędza sen z powiek wielu przedsiębiorcom, niezależnie do tego, czy prowadzą małą działalność, czy też są właścicielami dużych firm. Jak powszechnie wiadomo, podatki i śmierć są nieuniknione, choć te pierwsze, parafrazując słowa Terry’ego Pratchetta, są gorsze, gdyż śmierć przynajmniej nie trafia się człowiekowi każdego roku. Czytaj dalej »
Pracodawca ma prawo użyczyć swojemu pracownikowi firmowego auta np. w przypadku gdy ten wybiera się na wakacje. Wiąże się to jednak z obowiązkiem podatkowym – zwiększeniem pensji pracownika a tym samym wyższą sumą podatku związaną z wynajmem firmowego samochodu na takiej samej zasadzie jak ma to miejsce w przypadku wypożyczenia samochodu poprzez wypożyczalnię aut. Czytaj dalej »
Jeśli poszukujesz właściwej dla siebie formy prowadzenia działalności gospodarczej, zastanów się, czy nie zostać freelancerem.
Gwarantuje to większą, niż w przypadku pracy na etacie, niezależność. Czytaj dalej »
Wyniki danych statystycznych Ministerstwa Finansów odnoszące się do uchylania przez pracodawców od zapłaty należnych zaliczek na podatek PIT od wynagrodzeń swych pracowników w latach 2011 – 2012 pokazują, że osoby łamiące prawo dobrowolnie poddają się egzekucji i zapłacie zaległych zobowiązań. Czytaj dalej »
Jakimi cechami powinien się charakteryzować dobry przedsiębiorca? Czy wystarczy, że jest wizjonerem i doskonałym strategiem? Osobą, która jest odważna, zdecydowana w działaniu, liczącą się ze stratą? Czy myśląc o cechach dobrego przedsiębiorcy widzimy oczyma wyobraźni dobrze zorganizowanego, posiadającego wyjątkową umiejętność tworzenia na piśmie doskonałych planów i ciężko pracującego szefa firmy?
Tak naprawdę jest bardzo wiele cech, charakteryzujących dobrego przedsiębiorcę. Czytaj dalej »
Ogrom polskich przedsiębiorców uważa zgodnie, że nowelizacje przepisów z dziedziny podatków (dodajmy – nieustannie zmieniające się) są bardzo niekorzystne jeżeli chodzi o rozliczenia VAT za wykonywaną sprzedaż. Czytaj dalej »
Leasing jako forma finansowania środków trwałych w firmie takich jak samochody, maszyny i urządzenia przemysłowe czy nieruchomości jest bardzo częstą formą finansowania. Dlaczego właśnie leasing ma tak duże zainteresowanie wśród przedsiębiorców? Jakie korzyści wynikają z tej formy finansowania?
Rozróżniamy dwie najczęstsze formy leasingu: leasing operacyjny oraz leasing finansowy. Czytaj dalej »