Ile zarabia freelancer?

Kategoria:Inne | |
Program do faktur
Jeśli poszukujesz właściwej dla siebie formy prowadzenia działalności gospodarczej, zastanów się, czy nie zostać freelancerem.

Gwarantuje to większą, niż w przypadku pracy na etacie, niezależność. Stwarza również możliwość atrakcyjnych zarobków, przy mniejszej liczbie godzin pracy. Zanim rozpoczniesz działalność w charakterze wolnego strzelca, pamiętaj jednak, że wymaga to szerokiej wiedzy z danego zakresu i dużej elastyczności działania, oraz konieczności proaktywnego zdobywania nowych klientów. Sprawia to, że nie każdy odnajduje się w takim modelu działalności gospodarczej.

Kim jest freelancer

Freelancer to tzw. wolny strzelec, czyli specjalista, która pracuje bez etatu, wyłącznie na własny rachunek, realizując projekty na zlecenie. Ta forma prowadzenia działalności gospodarczej staje się coraz bardziej popularna z uwagi niepewną sytuację na rynku finansowym i co za tym idzie ograniczoną liczbę nowo powstających miejsc pracy.

W 2010 r., najwięcej freelancerów zajmowało się działalnością handlową i sprzedażą (około 16,8%), szeroko pojmowaną działalnością usługową w branży IT (14,6%), doradztwem i konsultingiem (11%), budownictwem (8,8%) grafiką i projektowaniem (8,2%).(1)

Organizacja pracy freelancera

Jednym z powodów prowadzenia działalności w tej formie, jest większa elastyczność i możliwość wyboru zleceń, które są realizowane. Jeśli zdecydujesz się zostać freelancerem, zwykle będziesz współpracował na stałe z kilkoma klientami. Według wspomnianych wcześniej badań, freelancerzy najczęściej współpracują z mikroprzedsiębiorstwami (55%) oraz firmami z sektora MSP (45%).

Dla pozyskiwania zleceń, najważniejszymi narzędziami są: sieć kontaktów (74%) oraz polecenia klientów (73%). Zlecenia można znaleźć również na portalach internetowych, jednak prezentowane tam oferty często obejmują głównie nisko płatne zajęcia, niewymagające zbyt wysokich kompetencji.

Jeśli prowadzisz działalność, jako wolny strzelec, warto zapoznać się z możliwościami aplikacji internetowych, które często możesz wypróbować za darmo. Przykładowo, oferta intaxo.pl pozwoli Ci szybko stworzyć rejestr kontrahentów i kontrolować terminowe regulowanie należności. Możesz również ustawić automatyczne przypomnienia, wysyłane to tych klientów, którzy zalegają z płatnościami.

Ile zarabia freelancer

Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie serwisu Freelancecity.pl, na grupie około 700 respondentów, osoby wybierające tą formę prowadzenia działalności, coraz lepiej oceniają swoja sytuację finansową, a ponad połowa respondentów oczekuje wzrostu dochodów w przyszłości. (2)

W Polsce, ponad połowa freelancerów, zarabia średnio około 2,5 tysiąca złotych miesięcznie, czyli znacznie powyżej płacy minimalnej, (która w 2012 roku wynosi 1,5 tysiąca). Stawka godzinowa, u co trzeciego freelancera, przekracza 80 złotych netto, co daje 3,2 tysiąca złotych za 40-godziny tydzień pracy, czyli ponad 10 tysięcy złotych na miesiąc. Zarobki najlepszych specjalistów, mogą osiągnąć nawet 20 tysięcy złotych netto. Co siódmy freelancer zarabia ponad 150 złotych na godzinę, czyli około 6 tysięcy złotych na tydzień.

Prawie połowa freelancerów rozlicza się samodzielnie

Jak wynika z wspomnianych wcześniej badań, w Polsce freelancer to zwykle osoba w wieku 26-35 lat, wykształcona, na własny rachunek pracuje przez około 5 lat.(3) Mimo, że księgowość w przypadku tej formy prowadzenia działalności ma charakter ograniczony, istnieje jednak ciągle obowiązek dokonywania rozliczeń z fiskusem.

Około połowa freelancerów prowadzi księgowość korzystając z pomocy biura rachunkowego, ale obserwuje się również wzrost liczby osób, które księgują samodzielnie za pomocą aplikacji internetowych, takich jak np. intaxo. Pozwala to na szybkie wystawianie rachunków, czy ewidencję kosztów, co znacznie ogranicza czas potrzebny na prowadzenie dokumentacji i wizyty u księgowego. Ze względu na ich intuicyjną obsługę, z aplikacjami takimi jak intaxo poradzisz sobie nawet, jeśli stawiasz dopiero pierwsze kroki w księgowości.

(1)http://www.strefabiznesu.dziennikwschodni.pl/artykul/ile-w-polsce-zarabiaja-freelancerzy-39593.html
(2)http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/freelancer;dziala;jak;przedsiebiorca,135,0,1096583.html
(3)http://praca.wp.pl/title,Grubszy-portfel-polskiego-freelancera,wid,14413317,wiadomosc.html