Faktura drogą elektroniczną w 2014 roku

Kategoria:Faktury | |
Program do faktur
Faktura elektroniczna to coraz popularniejsza forma rozliczania się z kontrahentami dla podatników będących czynnymi podatnikami vat. I nie trudno się dziwić jej popularności. Posiada ona bowiem znaczną przewagę nad jej tradycyjnym odpowiednikiem – fakturą papierową.

Wystawia się ją bowiem nie tylko szybciej lecz również nie występuje tutaj konieczność każdorazowego jej drukowania, przez co firma oszczędza znacznie na kosztach tej operacji. Podobnie dzieje się w przypadku jej wysyłki do odbiorcy – firma czyni to drogą elektroniczną w formie e-maila bądź odnośnika do strony która dokument zawiera a więc oszczędza również pieniądze i w tym przypadku. Wysyłka faktury pocztą lub też korzystanie z usług firm kurierskich to wydatek rzędu od kilku do kilkunastu złotych. Jednak nie każda faktura może zostać za elektroniczną uznana.

Pierwszą i najważniejszą sprawą jest tutaj jej wystawienie i otrzymanie przez nabywcę – w świetle przepisów musi zostać ona wystawiona przez sprzedawcę w formie elektronicznej w formacie który będzie mógł odczytać nabywca (utrudniającym jednocześnie zmodyfikowanie dokumentu – np. popularny ostatnimi czasy format PDF). By zabezpieczyć się przed faktem nadużyć w tym względzie sprzedawca nie powinien stosować dokumentów tekstowych, obsługiwanych przez edytory tekstów tj. Microsoft Word gdyż łatwo je modyfikować a tym samym faktura zostanie uznana za niezgodną z prawem. Oczywiście możliwość stworzenia faktury elektronicznej jest także inna – może nią zostać dokument stworzony w formie papierowej i zeskanowany – warunkiem uznania takiego dokumentu za poprawny jest wysyłka w analogicznej formie jak typowa e-faktura.

Aby faktura taka mogła dotrzeć do klienta musi on wyrazić na to zgodę – jednym z takich sposobów jest domniemanie a więc sytuacja w której klient otrzymawszy fakturę elektroniczną opłacił ją. Doku nety tego typu by były uznane za prawidłowe muszą:
  • być autentyczne i potwierdzać możność do jej wystawienia oraz otrzymania przez kupującego a dane które się na dokumencie znajdują muszą odpowiadać stanowi faktycznemu,
  • zapewniać niezmienność formy samego dokumentu od strony formalnej (zmiana treści, nazw itp.),
  • być także czytelne.