Roczne zeznanie podatkowe uprawnia również do odliczeń podatkowych z tytułu ulgi na dzieci – zgodnie z przepisami podatnik będzie mógł zaliczyć tę ulgę o ile sprawuje w roku podatkowym opiekę rodzicielską nad małoletnim dzieckiem, pełni funkcję jego opiekuna prawnego a dziecko z nim zamieszkuje. Z możliwości odliczenia 1112,04 zł na każde dziecko mogą liczyć również rodziny zastępcze na mocy urzeczenia sądu czy na podstawie porozumienia w tej sprawie ze starostą. Ulga ta nie będzie przysługiwać jednak w sytuacji wstąpienia przez dziecko w związek małżeński lub też poprzez orzeczenie sądu zostało umieszczone w miejscu zapewniającym całodobowe utrzymanie w mocy przepisów o świadczeniach rodzinnych.
Tak więc ulga na dzieci przysługiwać będzie przysługiwała:
- Na każde małoletnie dziecko,
- Na każde dziecko bez względu na jego wiek jeżeli otrzymuje ono zasiłek pielęgnacyjny na podstawie odrębnych przepisów prawa,
- Na każde dziecko poniżej lat 25 które nie uzyskało w roku poprzednim (2013) dochodów wyższych niż kwota wolna od podatku.
Z odliczeń podatkowych mogą także skorzystać osoby uzyskujące swoje dochody również poza granicami kraju. Z tego rozwiązania mogą skorzystać jedynie Ci, którzy przebywają w Polsce więcej niż połowę roku kalendarzowego – ulgę stanowić będzie różnica pomiędzy kwotą dochodów uzyskanych z pracy za granicą (metoda odliczenia proporcjonalnego) a kwotą obliczonego podatku przy metodzie wyłączenia z progresją. To jednak nie wszystkie ulgi na które mogą liczyć podatnicy. Kolejną uprawniającą do obniżenia podstawy opodatkowania jest ulga wynikająca z oszczędności uzyskanych poprzez systematyczne oszczędzanie poprzez kasy mieszkaniowe - prawa nabyte przed 01. 012002 rokiem przez podatnika uprawniające do odliczeń właśnie z tego tytułu.