Przedsiębiorcy oraz osoby prywatne, gdy stają przed wyborem zakupu samochodu w kraju lub samochodu z innych krajów Unii Europejskiej, często decydują się na zakup samochodu z innego kraju Unii Europejskiej niż Polska. Czytaj dalej »
Przedsiębiorcy wykorzystujący budynki do celów prowadzenia działalności gospodarczej i będący ich właścicielami zobowiązani są do ponoszenia lokalnych opłat z tytułu podatku od nieruchomości. Czytaj dalej »
Niezależnie od tego, czy prowadzimy firmę usługową czy też produkcyjną, często okazuje się, że bez odpowiednich kontaktów przechodzi nam koło nosa intratny kontrakt lub też nie możemy załatwić jakiejś licencji czy innego papierka w urzędzie. Czytaj dalej »
Potwierdzeniem dokonania transakcji sprzedaży jest faktura wystawiona nabywcy towaru bądź usługi. Stąd też każda sprzedaż powinna być potwierdzona właśnie tym dokumentem wystawionym nabywcy przez sprzedawcę. Czytaj dalej »
Pracodawco wykup pracownikowi ubezpieczenie na życie a zmniejszysz podatek >>> Wykupienie przez pracodawcę ubezpieczeń na życie dla swych pracowników zgodnie z przepisami ustawy nie uprawnia go do ubiegania się o zmniejszenie podstawy opodatkowania z tytułu wykonania czynności ubezpieczeniowych. Czytaj dalej »
Czym jest zasiłek chorobowy przedsiębiorcy i czym się charakteryzuje? W jakich okolicznościach następuje jego wypłata? Jaka jest jego wysokość? Kto może otrzymać i jakie warunki musi spełni, aby go otrzymać? Na te i inne pytania odpowiemy sobie w tym artykule. Czytaj dalej »
Prowadzenie działalności gospodarczej we własnym mieszkaniu lub domu to bardzo częsta praktyka stosowana pośród przedsiębiorców mających możliwość wykorzystania części nieruchomości do celów firmowych. Czytaj dalej »
Urząd skarbowy może przeprowadzić kontrolę w firmie w celu dokonania weryfikacji poprawności i zgodnych z prawdą rozliczeń podatkowych. Przepisy prawa nakładają tutaj na fiskusa obowiązek powiadomienia o fakcie przeprowadzenia kontroli w formie pisemnej. Czytaj dalej »
Przez wiele lat przedsiębiorcy, którzy stali się płatnikami podatku od towaru i usług – VAT – z uwagi na zakres wykonywanych usług lub przekroczony limit 150.000 złotych minimalnego obrotu do wejścia w VAT, musieli zapłacić 170 złotych opłaty. Czytaj dalej »
Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na sprzedaż samochodu firmowego mają możliwość zapłacenia podatku jedynie od marży. Mogą się jednak przy tym spotkać z pewnymi komplikacjami...
Przedsiębiorcy mogą zbywać samochody firmowe płacąc podatek VAT tylko od marży, czyli różnicy pomiędzy ceną zakupu auta a ceną jego dalszej odsprzedaży. Czytaj dalej »