Jakimi cechami powinien się charakteryzować dobry przedsiębiorca? Czy wystarczy, że jest wizjonerem i doskonałym strategiem? Osobą, która jest odważna, zdecydowana w działaniu, liczącą się ze stratą? Czy myśląc o cechach dobrego przedsiębiorcy widzimy oczyma wyobraźni dobrze zorganizowanego, posiadającego wyjątkową umiejętność tworzenia na piśmie doskonałych planów i ciężko pracującego szefa firmy?
Tak naprawdę jest bardzo wiele cech, charakteryzujących dobrego przedsiębiorcę. Czytaj dalej »
Ogrom polskich przedsiębiorców uważa zgodnie, że nowelizacje przepisów z dziedziny podatków (dodajmy – nieustannie zmieniające się) są bardzo niekorzystne jeżeli chodzi o rozliczenia VAT za wykonywaną sprzedaż. Czytaj dalej »
Leasing jako forma finansowania środków trwałych w firmie takich jak samochody, maszyny i urządzenia przemysłowe czy nieruchomości jest bardzo częstą formą finansowania. Dlaczego właśnie leasing ma tak duże zainteresowanie wśród przedsiębiorców? Jakie korzyści wynikają z tej formy finansowania?
Rozróżniamy dwie najczęstsze formy leasingu: leasing operacyjny oraz leasing finansowy. Czytaj dalej »
Ewidencja środków trwałych to inaczej zestawienie majątkowe firmy. Na mocy ustawy o rachunkowości każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do jej prowadzenia.
Środki trwałe są to rzeczowe aktywa trwałe, które charakteryzują się długim okresem użytkowania, to znaczy powyżej jednego roku, postacią materialną, oraz zdatnością do użytkowania na potrzeby przedsiębiorstwa. Czytaj dalej »
Prowadzisz gospodarstwo agroturystyczne i wynajmujesz pokoje letnikom? Zapłacisz od tego podatek. Są jednak wyjątki od tej reguły – gospodarstwa agroturystyczne zajmujące się wynajmem pokoi na wsi. Czytaj dalej »
Od 1 kwietnia 2014 roku obowiązuje formularz VAT-26. Jest to druk informujący o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej. Dokument ten służy zgłoszeniu bądź aktualizacji informacji dotyczących sposobu użytkowania pojazdów samochodowych. Czytaj dalej »
Optymalizacja podatkowa dużych przedsiębiorców zwłaszcza spółek kapitałowych (akcyjnych, komandytowo-akcyjnych) dawała ogromne oszczędności związane z podatkami.
Obecnie są one coraz mniejsze w konsekwencji czego duże podmioty gospodarcze szukają alternatyw aby nadal mieć możliwość minimalizacji kosztów. Czytaj dalej »
Nabycie samochodu osobowego przez przedsiębiorcę uprania do odliczenia podatku VAT w wysokości 60% jego wartości w tym również jego eksploatacji.
W przyszłości odliczenia mają dotyczyć już pojazdów bez względu na ich przeznaczenie – samochodów osobowych, ciężarowych jak również uznanych jako specjalne nie będzie mieć znaczenia. Czytaj dalej »
Wykonanie przez osobę fizyczną określonej pracy lub czynności (na mocy umowy zlecenia lub o dzieło) której efektem będzie powstanie dzieła lub wykonanie zlecenia skutkować powinno z jej strony wystawieniem rachunku zleceniodawcy na podstawie którego zleceniobiorca może dochodzić wynagrodzenia. Czytaj dalej »
Rok 2014 w podatkach przynosi wiele zmian. Znowelizowane przepisy wprowadzają w firmach wiele niejasności, zwłaszcza u podmiotów współpracujących z biurami rachunkowymi w celu prowadzenia rachunkowości firmowej lub też obsługi prawnej. Czytaj dalej »