Polska firma za granicą a sprzedaż w kraju

Kategoria:Nowości | |
Program do faktur
Ogrom polskich przedsiębiorców uważa zgodnie, że nowelizacje przepisów z dziedziny podatków (dodajmy – nieustannie zmieniające się) są bardzo niekorzystne jeżeli chodzi o rozliczenia VAT za wykonywaną sprzedaż.

Dla wielu z nich nawet 1% podatku mniej to już bardzo duże kwoty, które mogłyby posłużyć na zasilenie firmowej kasy. Wielu szuka więc alternatyw w postaci przeniesienia działalności poza granice polski – chcą jednak sprzedawać swoje usługi bądź produkty rodakom mieszkającym w Polsce.

Zgodnie z przepisami prawa polskiego odnoszącego się do takiej formy funkcjonowania firmy takiej możliwości nie ma – dzieje się tak dlatego ponieważ sprzedaż kierowana jest dla osób mieszkających w Polsce o czym mowa w art. 5 ust.1 ustawy o VAT- opodatkowaniu podlega dostawa towarów (odpłatna) na terenie kraju zgodnie z którą obowiązkowi podatkowemu według obowiązujących stawek będą podlegać wszystkie towary, które zostaną dostarczone w miejsce docelowe – do ostatecznego nabywcy bez względu na to czy sprzedającym jest firma krajowa czy też zagraniczna (także w przypadku jeżeli prowadzi ona działalność na terenie RP – obowiązkowa rejestracja jako podatnik VAT i konieczność składania deklaracji podatkowych).

Sytuacja komplikuje się nieco gdy bierze się pod uwagę sprzedaż poprzez sklep internetowy którego siedziba znajduje się w innym państwie europejskim i tam też jest zarejestrowana działalność gospodarcza lecz towary przezeń sprzedawane są klientom z Polski. W takim przypadku podatek będzie obowiązywał sprzedawcę w stawkach obowiązujących na terenie państwa z którego dokonywana była sprzedaż. Nie będzie miała tutaj zasadności terytorialność.