Powody dla których szczególnie opłaca się prowadzić firmę.

Kategoria:Inne | |
Program do faktur
Od wielu lat w Polsce wzrasta ilość osób prowadzących własną jednoosobową działalność gospodarczą. Niejednokrotnie w firmach tych mogą znaleźć zatrudnienie osoby, które nie myślały wcześniej o pracy na własny rachunek. Wiele z tych osób postanawiają spróbować własnych sił w działalności gospodarczej.

Co takiego motywuje osoby do założenia własnej firmy? Dlaczego opłaca im się to na własnym rachunku, a nie u „szefa”? Przyjrzyjmy się bliżej tej tematyce.

Jedną z głównych korzyści jest system wynagradzania we własnej firmie, który jest ściśle uzależniony od wyników i zaangażowania. Przedsiębiorca zarabia tyle, ile sobie sam ustali i w zależności jakie osiągnie obroty w firmie. Decyduje o podziale zysków na własne potrzeby, pokrycie kosztów oraz nakłady na dalszy rozwój firmy.

Wystawiaj faktury w intaxo.pl

Planujesz założenie własnej firmy? Załóż konto i wystawiaj faktury online!Zakładam konto


Będąc przy temacie kosztów i nakładów na dalszy rozwój firmy koniecznie trzeba zwrócić uwagę na możliwość generowania kosztów i płacenie tym samym mniejszych podatków. Przedsiębiorca musi wydać pieniądze na materiały, towar i inne wydatki potrzebne do prowadzenia działalności i tym samym ma możliwość zaliczenia tych wydatków jako kosztu uzyskania przychodu (KUP), co pomniejsza jego kwotę na zaliczkę w podatku dochodowym. Drugim rodzajem „kosztu” jest podatek VAT. Przedsiębiorca będący płatnikiem tego podatku ma możliwość odliczania podatku VAT przy zakupie i tym samym kupuje w kwotach netto. Poruszając się w tematyce kosztów warto podkreślić, że przedsiębiorca ma możliwość wyboru różnych form opodatkowania i ich częstotliwości opłacania, co daje mu możliwość płacenia podatku nawet z odroczeniem kwartalnym.

Przychód uzyskiwany w własnej firmie można ewidencjonować za pomocą faktur. Jest to bardzo wygodna i korzystna metoda dokumentowania sprzedaży zarówno dla przedsiębiorcy jak i kontrahenta nabywającego towar lub usługę.

Czas przeznaczony na pracę jest z pewnością dużą zaletą, gdyż pracując na własny rachunek sami ustalamy kiedy pracujemy i ile czasu chcemy przeznaczyć na pracę. Warto zwrócić uwagę, że nie zawsze duża ilość czasu przeznaczonego na pracę przekłada się na zyski w firmie. Często paradoksalnie mniejszy czas przeznaczony na pracę może przynieść większe rezultaty.

Sposób dotarcia do kontrahentów i potencjalnych Klientów poprzez własną reklamę, stronę internetową czy reklamę w prasie jest jedną z głównych korzyści prowadzenia własnej firmy. Kreowanie wizerunku swojej marki na tych obszarach jakimi przedsiębiorca jest zainteresowany. Dzięki temu właściciel może mieć realny wpływ na rozwój swojego przedsiębiorstwa.

Przedsiębiorca ma możliwość korzystania z różnych form finansowania jak kredyt, leasing czy ubieganie się o dotację z środków Unii Europejskiej. Korzystając z różnych sposobów finansowania dobrze jest tak zarządzać środkami, aby stworzyć pewnego rodzaju dźwignię finansową która z wypracowanych zysków pokryje między innymi koszt odsetek kredytu czy leasingu.

Powodów dla których warto prowadzić własną firmę jest bardzo wiele i można, by o tym jeszcze długo pisać. Najważniejsze w tym wszystkim jest, aby przyszły przedsiębiorca zdał sobie sprawę, co dla niego jest największą korzyścią w prowadzeniu własnej firmy?